Trumfli Kolumba Polynésané? Podle kosti z kuřete ano

vk
31. 7. 2008 12:05
Vědci nalezli kosterní pozůstatky ze 14. století
Byla mezi prvními návštěvníky Ameriky kuřata z Polynésie?
Byla mezi prvními návštěvníky Ameriky kuřata z Polynésie? | Foto: Ludvík Hradilek

Auckland - Prvními návštěvníky amerického kontinentu nemuseli být mořeplavci z posádky Kryštofa Kolumba, ale příslušníci kmenů z Polynésie. A jejich kuřata.

Důkazem má být kuřecí kost nalezená v Chile, která pochází z let 1320 až 1410.

Objevená kost prošla důkladnou genetickou analýzou. Její stáří vědci určili pomocí radiouhlíkové metody.

Před prvním příchodem cizinců - ať už Evropanů, nebo Polynésanů - se kuřata v Americe vůbec nevyskytovala, píše se ve vědecké studii, z níž cituje National Geographic.

Tým expertky Alice Storeyové z novozélandské univerzity v Aucklandu v ní uvádí, že nalezená středověká kuřecí kost nese stopy genetické mutace, spojující ji s kuřaty žijícími ve stejné době na ostrovech v Pacifiku.

Jako z KFC?

S takovými závěry ale nesouhlasí Alan Cooper z centra pro výzkum DNA v Adelaide.

"Tuto teorii nezpochybňujeme, jen jsme pro ni nenašli vůbec žádné důkazy," řekl.

Polynésané mohli do Ameriky dorazit i sto let před Kolumbem.
Polynésané mohli do Ameriky dorazit i sto let před Kolumbem. | Foto: Blanka Svobodová

Mutace podle něj není unikátní ani pro chilská, ani pro polynéská kuřata. Poměrně často se vyskytuje i u současných kuřat v Chile, stejně jako u tisíců dalších kuřat po celém světě, tvrdí.

"Chilské kuře je kuře z KFC, což je jakékoliv kuře na světě," citoval Coopera National Geographic.

"Současná chilská kuřata mají standardní evropskou kuřecí DNA," tvrdí vědec. "Žádný důkaz o neobvyklém rodokmenu jsme nenašli," dodal.

Možnost, že kuřecí mutace DNA v nalezené kosti nemusí být unikátní, koneckonců připouští i Storeyová.

Její tým nicméně stále trvá na datování kosti radiouhlíkovou metodou. A hodlá v brzké době zveřejnit nové důkazy.

Více o Americe:

 

Právě se děje

před 38 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy