Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

vk
23. 5. 2008 15:20
Populace těchto vačnatců trpí rakovinou
Tasmánské čerty napadá zhoubný druh rakoviny
Tasmánské čerty napadá zhoubný druh rakoviny | Foto: WWF

Hobart - Do seznamu ohrožených druhů přibyl tento týden další živočich. Vláda australského státu Tasmánie do něj nechala připsat populaci tasmánských čertů, decimovanou rakovinou.

Smrtelná a znetvořující rakovina čenichu, která často zabíjí dlouhé měsíce, zavinila úbytek tasmánských čertů v oblasti o více než polovinu - z přibližně 140 tisíc kusů v devadesátých letech na pouhých 80 tisíc v roce 2006.

Některé odhady dokonce tvrdí, že do pěti let již nebudou v Tasmánii žádní nenakažení čerti. Během příštích deseti až dvaceti let by pak mohli zcela vyhynout.

Tasmánie čerty chrání

"Snažíme se najít odpovědi a zachránit tasmánského čerta pro Tasmánce a pro celý svět," řekl tasmánský ministr David David Llewellyn.

Foto: Aktuálně.cz

Z jeho zprávy, která oznamovala změnu ochranného statutu tasmánských čertů ze "zranitelného" na "ohrožený", citovala agentura Reuters. 

Krok australského státu Tasmánie, jediného místa na světě, kde tasmánský čert žije ve volné přírodě, je prvním na cestě k záchraně tohoto zvířete před vyhynutím.

Jedna genetická linie 

Rakovina čenichu je geneticky totožná u každého nakaženého zvířete. Má původ v jediné buněčné linii nesoucí nákazu.

Poprvé pozorovali vědci nádory u tasmánských čertů asi před deseti lety, píše britský deník Guardian. Tato nákaza se šíří mezi populací tasmánských čertů pokousáním během bojů o jídlo a samice.

Co je tasmánský čert?

tasmánský čert

  • Tasmánský čert je masožravý vačnatec asi o velikosti menšího svalnatého psa
  • Má černou srst a podobně jako skunk vydává v nebezpečí pronikavý zápach
  • Jméno „čert" dostal pro svou divokou povahu a pronikavý hlas
  • žije pouze na území australského státu Tasmánie

Rychle se rozšiřující rakovina postihuje okolí vačnatcova čumáku, očí a tlamy a komplikuje mu přijímání potravy.

Povzbuzujícím faktem je, že někteří čerti ze západní Tasmánie si proti ní vytvořili obranné látky.

"Vyvíjíme a zavádíme strategii, jak si populaci tasmánských čertů pojistit. Vytvoříme v našem státě několik populací držených v zajetí, které nejsou nakažené zhoubnou rakovinou," řekl Llewellyn. 

Austrálie tasmánské čerty nechrání

Australská federální vláda teď bude pod tlakem, aby tasmánského čerta přidala i na národní seznam ohrožených druhů.

V minulém týdnu schválila rozpočet deset milionů australských dolarů na záchranu tohoto živočicha.

Hamish McCallum, profesor tasmánské univerzity, doufá, že klasifikace tasmánských čertů jako ohroženého druhu přispěje k jeho záchraně.

"Mojí velkou nadějí  je, že rozpoznání rozsahu hrozby povede k větším sumám peněz od vlády, ale také od soukromých osob a společností," řekl pro rádio Australia Broadcasting Corporation.

Čtěte více o Austrálii:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy