Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

vk
23. 5. 2008 15:20
Populace těchto vačnatců trpí rakovinou
Tasmánské čerty napadá zhoubný druh rakoviny
Tasmánské čerty napadá zhoubný druh rakoviny | Foto: WWF

Hobart - Do seznamu ohrožených druhů přibyl tento týden další živočich. Vláda australského státu Tasmánie do něj nechala připsat populaci tasmánských čertů, decimovanou rakovinou.

Smrtelná a znetvořující rakovina čenichu, která často zabíjí dlouhé měsíce, zavinila úbytek tasmánských čertů v oblasti o více než polovinu - z přibližně 140 tisíc kusů v devadesátých letech na pouhých 80 tisíc v roce 2006.

Některé odhady dokonce tvrdí, že do pěti let již nebudou v Tasmánii žádní nenakažení čerti. Během příštích deseti až dvaceti let by pak mohli zcela vyhynout.

Tasmánie čerty chrání

"Snažíme se najít odpovědi a zachránit tasmánského čerta pro Tasmánce a pro celý svět," řekl tasmánský ministr David David Llewellyn.

Foto: Aktuálně.cz

Z jeho zprávy, která oznamovala změnu ochranného statutu tasmánských čertů ze "zranitelného" na "ohrožený", citovala agentura Reuters. 

Krok australského státu Tasmánie, jediného místa na světě, kde tasmánský čert žije ve volné přírodě, je prvním na cestě k záchraně tohoto zvířete před vyhynutím.

Jedna genetická linie 

Rakovina čenichu je geneticky totožná u každého nakaženého zvířete. Má původ v jediné buněčné linii nesoucí nákazu.

Poprvé pozorovali vědci nádory u tasmánských čertů asi před deseti lety, píše britský deník Guardian. Tato nákaza se šíří mezi populací tasmánských čertů pokousáním během bojů o jídlo a samice.

Co je tasmánský čert?

tasmánský čert

  • Tasmánský čert je masožravý vačnatec asi o velikosti menšího svalnatého psa
  • Má černou srst a podobně jako skunk vydává v nebezpečí pronikavý zápach
  • Jméno „čert" dostal pro svou divokou povahu a pronikavý hlas
  • žije pouze na území australského státu Tasmánie

Rychle se rozšiřující rakovina postihuje okolí vačnatcova čumáku, očí a tlamy a komplikuje mu přijímání potravy.

Povzbuzujícím faktem je, že někteří čerti ze západní Tasmánie si proti ní vytvořili obranné látky.

"Vyvíjíme a zavádíme strategii, jak si populaci tasmánských čertů pojistit. Vytvoříme v našem státě několik populací držených v zajetí, které nejsou nakažené zhoubnou rakovinou," řekl Llewellyn. 

Austrálie tasmánské čerty nechrání

Australská federální vláda teď bude pod tlakem, aby tasmánského čerta přidala i na národní seznam ohrožených druhů.

V minulém týdnu schválila rozpočet deset milionů australských dolarů na záchranu tohoto živočicha.

Hamish McCallum, profesor tasmánské univerzity, doufá, že klasifikace tasmánských čertů jako ohroženého druhu přispěje k jeho záchraně.

"Mojí velkou nadějí  je, že rozpoznání rozsahu hrozby povede k větším sumám peněz od vlády, ale také od soukromých osob a společností," řekl pro rádio Australia Broadcasting Corporation.

Čtěte více o Austrálii:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy