Kiribati mizí pod mořem. Lidi chce poslat do Austrálie

vk
20. 6. 2008 22:50
Z obyvatel ostrovního státu mohou být brzy bezdomovci
Atoly, z nichž se stát Kiribati skládá, pomalu mizí pod mořskou hladinou
Atoly, z nichž se stát Kiribati skládá, pomalu mizí pod mořskou hladinou | Foto: Reuters

Canberra - Ostrovní stát Kiribati, který by v příštích letech podle předpovědí vědců mohl zcela zmizet pod stoupající hladinou Tichého oceánu, požádal Austrálii a Nový Zéland o přijetí jeho obyvatel.

Klimatické změny totiž v průběhu příštího století s největší pravděpodobností učiní z obyvatel Kiribati a dalších tichomořských ostrovů první "klimatické uprchlíky".

Více o Kiribati čtěte ZDE.

Předpokládá se, že Kiribati kompletně zmizí pod hladinou, pokud oceán nepřestane stoupat. Pás 33 ostrovů, který je domovem 91 tisíc lidí, byl zaplaven před třemi lety vysokým jarním přílivem, který spláchnul úrodnou zemědělskou půdu a vyplavil obydlí.

Prezident volá o pomoc

Foto: Aktuálně.cz

"Mnoho lidí už muselo přesídlit jinam, protože jejich domy a pole pohlcuje voda. Vesnice, které stály desítky let, zanikají. Nejsem vědec ani klimatolog, ale mám oči a vidím, že takové věci se tady dějí," řekl kiribatský prezident Anote Tong na ekologickém summitu v novozélandském Aucklandu.

Čtěte také:  Kvůli změnám klimatu zaniká první stát. Kiribati

Tong se také setkal s australskou ministryní pro klimatické změny Penny Wongovou a předními vědci z Australské národní univerzity, aby zjistil, kolik času jeho zemi ještě zbývá.

"Jestliže nezasáhneme hned, klimatické změny budou pro Austrálii, Kiribati a celý svět katastrofické," řekla podle agentury Reuters Wongová. Kiribati má podle nejhorších předpovědí zmizet pod hladinou v průběhu příštích sta let.

První ostrov už zmizel

Nejvyšší místa na ostrově jsou pouhé dva metry nad hladinou moře. Ostrůvek Bikeman poblíž bývalého hlavního města Betio zmizel pod stoupající hladinou na začátku 90. let. Někteří z toho viní spíše stavby silnic a posunující se mořské proudy než globální oteplování.

Australská ministryně Wongová řekla, že klimatické změny přinesou vyšší hladiny moří a více extrémního počasí, pokud nedojde k rychlému a společnému světovému zásahu.

"Vystaví to celou světovou ekonomiku riziku, které povede k úbytku hlavních lidských potřeb jako jídlo, voda, útočiště a energie, což může způsobit globální konflikt," dodala Wongová.

Kiribati a Česko

Kiribati bylo pravděpodobně jedním z tichomořských států, který v loňské volbě nestálých členů Rady bezpečnosti jako kandidáta za východní Evropu podpořilo Chorvatsko místo České republiky.

Důvodem mohl být podle různých pozorovatelů projev českého prezidenta na summitu OSN o klimatických změnách, kde Václav Klaus popíral existenci globálního oteplování.

Více zde: Česko vzdalo boj o místo v Radě bezpečnosti

 

Právě se děje

Další zprávy