Karlu Krylovi by bylo 75 let. Stal by se hlasem národa, nebo by ho Češi ignorovali?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 4. 2019 8:11
Od narození Karla Kryla uplynulo 12. dubna 75 let. Jeho písně vždy provokovaly a dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako klasika, legendu protestsongů své doby, pro jiné byl věčně nespokojeným kverulantem. Co by říkal na dnešní dobu a poslouchala by ho česká společnost? Podívejte se, co si o tom myslí jeho kolegové písničkáři a hudební publicisté.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989.
Karel Kryl během sametové revoluce, 3. prosince 1989. | Foto: ČTK
Vojtěch Klimt, Klub Karla Kryla
Vojtěch Klimt, Klub Karla Kryla | Foto: Vojtěch Klimt/Facebook

Vojtěch Klimt, předseda Klubu Karla Kryla

Na rozdíl od jiných, co si myslí, že mají jistotu, co by dnes Kryl říkal, si to netroufám odhadovat. Jsem ale přesvědčen, že by byl zase napřed, jako byl na začátku devadesátých let, a považoval by za podstatné jiné průšvihy, než vidí většina z nás. Chtěl bych vědět, co to je, protože by člověk neztrácel energii podružnostmi, popřípadě zástupnými problémy, aby se mocným lépe kradlo a vládlo.

Většina jeho písniček pořád platí. "Jak úplatky berou a svrbí je dlaně", "nadávat na slávu a pro slávu se křivit", "není-li klasů - národ či rasu - a ještě lépe nenávist", je toho hodně. Nejvíce inspirace nacházím v jeho polistopadových rozhovorech, lidi by je měli víc číst: "Proboha, nenechte se zblbnout falešnejma problémama. Každýmu předkládají falešný problém, protože ten opravdovej je ten, že rozkrádaj pod rukama, co ještě zbylo. Každej z nás dělá ze sebe idiota, ve chvíli, kdy jim skočí na špek. Protože, jakmile se kalí voda, nejlíp sa krade."

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Věří se v Boha, věří se v přírodu, věří se v krásu, věří se v myšlenku, ideu. V politika se nevěří, a kdo v něho věří, je idiot!" "Demokracie je nesmyslný systém ve chvíli, když není občan. Demokracie pro poddané je na prd." "Každá velká strana má tendenci uchopit moc. Všechnu. Demokracie je opozice." 

Vojtěch Klimt (1973) je od roku 1991 předsedou Klubu Karla Kryla. Spolupracoval na přípravě několika knih, cédéček a snímků o Karlu Krylovi.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Bývalý politik ANO Švachula obviněný z korupce zůstává ve vazbě

Hlavní postava korupční kauzy na radnici Brna-středu a bývalý člen hnutí ANO Jiří Švachula dál zůstává ve vazbě. Rozhodl o tom ve čtvrtek v neveřejném jednání Krajský soud v Brně, informoval Seznam. Švachula je ve vazbě od začátku března, soudy mají obavu, že by mohl uprchnout. Policie výši úplatků v kauze zatím vyčíslila na více než 17 milionů korun.

Další zprávy