Zemřela herečka Carrie Fisherová, představitelka princezny Leiy z Hvězdných válek

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2016 21:17
Zemřela americká herečka Carrie Fisherová, která se proslavila rolí princezny Leiy v kultovní filmové sci-fi sérii Hvězdné války. Bylo jí 60 let. S odvoláním na mluvčího rodiny to uvedl americký časopis People. Fisherová v pátek utrpěla během letu z Londýna do Los Angeles infarkt a byla hospitalizována na jednotce intenzivní péče.
Carrie Fisherová v Hvězdných válkách.
Carrie Fisherová v Hvězdných válkách. | Foto: Disney

Washington - Ve věku šedesáti let v úterý zemřela americká herečka Carrie Fisherová, která se proslavila rolí princezny Leiy v kultovní filmové sci-fi sérii Hvězdné války. S odvoláním na mluvčího rodiny to uvedl americký časopis People. Fisherová v pátek utrpěla během letu z Londýna do Los Angeles infarkt.

"S hlubokým zármutkem Billie Lourdová potvrzuje, že její milovaná matka Carrie Fisherová dnes ráno v 08:55 (17:55 SEČ) zemřela," uvedl mluvčí rodiny Simon Halls v krátkém prohlášení.

Foto: Lucasfilm, Ltd.

Fisherovou v pátek postihl masivní srdeční infarkt asi 15 minut před přistáním letadla, které bylo na cestě z britské metropole na západní pobřeží USA. Byla poté hospitalizována na jednotce intenzivní péče.

Fisherová se narodila 21. října 1956 jako dcera herečky Debbie Reynoldsové a zpěváka Eddieho Fishera. Rodiče se rozvedli dva roky po jejím narození a otec se pak oženil s herečkou Elisabeth Taylorovou. V roce 1983 se Fisherová vdala za zpěváka Paula Simona, za rok se s ním ale rozvedla. Její dcera - rovněž herečka Billie Lourdová - se narodila ze vztahu s uměleckým agentem Bryanem Lourdem.

Před kamerou Fisherová debutovala v roce 1975 v komedii Šampón. Poté studovala rok a půl herectví v Londýně. V Hvězdných válkách se poprvé představila v roce 1977 jako neohrožená princezna Leia, která je dcerou Padmé Amidaly a Anakina Skywalkera. Do ságy se vrátila v roce 2015 v novém díle Star Wars: Síla se probouzí. Zahrála si také v romantické komedii Když Harry potkal Sally (1989) nebo v komedii Ženy (2008).

Fisherová se měla podílet také na natáčení osmé epizody Hvězdných válek, které by se měly do kin dostat v roce 2017.

Letos v listopadu Fisherová vydala své memoáry, v nichž mimo jiné odhalila, že během natáčení Hvězdných válek udržovala milostný poměr s hercem Harrisonem Fordem, který ve filmu ztvárnil Hana Sola. Fisherové tehdy bylo 19 let a ženatému Fordovi 33.

V minulosti napsala Fisherová několik úspěšných knih, v nichž zpracovala mimo jiné svůj boj se závislostí na alkoholu, kokainu a lécích i s psychickou chorobou - bipolární poruchou.

Svůj literární talent uplatnila Fisherová také jako scenáristka. Vlastních děl sice příliš nenapsala, často se ale podílela na úpravách cizích scénářů, třeba k filmům Hook, Sestra v akci či Smrtonosná zbraň 3.

Zármutek nad úmrtím Fisherové už vyjádřila řada známých osobností včetně herců Williama Shatnera, Miy Farrowové či Whoopi Goldbergové. "Beze slov #Zdrcený," napsal na twitteru Mark Hamill, který si po boku Fisherové zahrál Luka Skywalkera v Hvězdných válkách.

Hrdinové z filmu Rogue One, který patří do světa Hvězdných válek, jsou na jedno použití, tvrdí filmový recenzent Kamil Fila. | Video: Kamil Fila

 

Právě se děje

před 3 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy