První dojmy: Nové Star Wars se povedly. Klasikou se nestanou, nabízejí ale výbornou akci

Marek Pros Marek Pros
14. 12. 2016 17:56
První z nové série samostatných filmů ze světa Hvězdných válek vypráví o skupině rebelů, kteří se pokusí ukrást plány Hvězdy smrti. "Rogue One: Star Wars Story je celkově povedenou odbočkou i zajímavým rozšířením univerza Star Wars a hlavně poctivým důkazem, že 'ždímaní' slavné značky si zatím drží určitou úroveň," shrnuje bezprostřední dojmy po novinářské projekci Marek Pros. Článek neobsahuje žádné spoilery.
Rogue One: A Star Wars Story Trailer #2 | Video: Disney

Rogue One: Star Wars Story, který jde od čtvrtka 15. prosince do českých kin, se odehrává mezi Pomstou Sithů a Novou nadějí, a přestože v řadě prvků dokonce předčí Abramsův loňský díl, rozhodně se nejedná o takovou popkulturní událost, jakou byla jeho Síla se probouzí.

Režisér Gareth Edwards (Godzilla) se na ploše 133 minut vypořádává s příběhem o skupině rebelů, kteří se snaží ukrást plány k Hvězdě smrti, velmi sebejistě, přesto se mu především v první polovině pořádně nedaří nastartovat tempo filmu.

Představovačky postav a jejich rodinné či osobní motivace zaberou dobrou hodinu a jsou povětšinou neoriginální směsicí klišé a banálnosti. Scenáristé Tony Gilroy a Chris Weitz je až zbytečně tlačí do popředí na úkor „galaktického politikaření“ a maskují tak absenci nosnější myšlenky filmu, jehož zápletka má spíše seriálově-epizodický charakter.

Rogue One se probírá k životu především v akčních scénách, které svou dynamikou, nápaditostí, vizuálním zpracováním i choreografií často předčí i loňskou Sílu se probouzí. Edwards stejně jako Abrams film zbytečně nehyzdí počítačovými triky a sází na reálnost.

Ústřední hrdinka v podání Felicity Jonesové pokračuje v tradici silných ženských postav Star Wars, ale k charismatu Carrie Fisherové nebo divokosti Daisy Ridleyové má daleko.

Rogue One: Star Wars Story je celkově povedenou odbočkou i zajímavým rozšířením universa Star Wars a hlavně poctivým důkazem, že „ždímaní“ slavné značky si zatím drží určitou úroveň.

Recenzi filmu najdete na Aktuálně.cz zítra před polednem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy