První dojmy: Nové Star Wars se povedly. Klasikou se nestanou, nabízejí ale výbornou akci

Marek Pros Marek Pros
14. 12. 2016 17:56
První z nové série samostatných filmů ze světa Hvězdných válek vypráví o skupině rebelů, kteří se pokusí ukrást plány Hvězdy smrti. "Rogue One: Star Wars Story je celkově povedenou odbočkou i zajímavým rozšířením univerza Star Wars a hlavně poctivým důkazem, že 'ždímaní' slavné značky si zatím drží určitou úroveň," shrnuje bezprostřední dojmy po novinářské projekci Marek Pros. Článek neobsahuje žádné spoilery.
Rogue One: A Star Wars Story Trailer #2 | Video: Disney

Rogue One: Star Wars Story, který jde od čtvrtka 15. prosince do českých kin, se odehrává mezi Pomstou Sithů a Novou nadějí, a přestože v řadě prvků dokonce předčí Abramsův loňský díl, rozhodně se nejedná o takovou popkulturní událost, jakou byla jeho Síla se probouzí.

Režisér Gareth Edwards (Godzilla) se na ploše 133 minut vypořádává s příběhem o skupině rebelů, kteří se snaží ukrást plány k Hvězdě smrti, velmi sebejistě, přesto se mu především v první polovině pořádně nedaří nastartovat tempo filmu.

Představovačky postav a jejich rodinné či osobní motivace zaberou dobrou hodinu a jsou povětšinou neoriginální směsicí klišé a banálnosti. Scenáristé Tony Gilroy a Chris Weitz je až zbytečně tlačí do popředí na úkor „galaktického politikaření“ a maskují tak absenci nosnější myšlenky filmu, jehož zápletka má spíše seriálově-epizodický charakter.

Rogue One se probírá k životu především v akčních scénách, které svou dynamikou, nápaditostí, vizuálním zpracováním i choreografií často předčí i loňskou Sílu se probouzí. Edwards stejně jako Abrams film zbytečně nehyzdí počítačovými triky a sází na reálnost.

Ústřední hrdinka v podání Felicity Jonesové pokračuje v tradici silných ženských postav Star Wars, ale k charismatu Carrie Fisherové nebo divokosti Daisy Ridleyové má daleko.

Rogue One: Star Wars Story je celkově povedenou odbočkou i zajímavým rozšířením universa Star Wars a hlavně poctivým důkazem, že „ždímaní“ slavné značky si zatím drží určitou úroveň.

Recenzi filmu najdete na Aktuálně.cz zítra před polednem.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy