Zázrak v Tokiu. Včely tam brání vzácné ptáky

vk
18. 7. 2008 14:55
Kolonii 4000 rybáků terorizovaly vrány. Teď už ne
Včely pomáhají Japoncům bránit hnízda vzácných rybáků.
Včely pomáhají Japoncům bránit hnízda vzácných rybáků. | Foto: Wikimedia Commons

Tokio - Hnízda vzácných mořských ptáků stráží v Japonsku netradiční ochránci. Před zákeřnými útoky vran je brání tokijské včely.

Podle serveru NationalGeographic.com, který se odvolává na japonské odborníky, mají včely sklon útočit na jakýkoliv objekt tmavé barvy, který se vyskytne poblíž jejich úlu. A právě toho se Japonci rozhodli využít.

Na střechu velké čistírny odpadních vod poblíž tokijského mezinárodního letiště přestěhovali z venkova několik včelích úlů. Jejich obyvatelky mají za úkol chránit hnízdiště asi 4 000 rybáků, kteří sem létají z Austrálie, Nového Zélandu a Papuy Nové Guiney.

Čtěte také: Stěhování ptactva se mění. Migraci ovlivňuje klima

Ačkoliv rybáci nejsou mezinárodně ohrožení, jsou zapsáni v japonském seznamu ohrožených druhů jako "zranitelní". Jejich hnízda ale ve velkém ničí například stavební aktivity člověka, takže se na Červený seznam podle expertů už brzy dostanou.

Vraní šikana

Během jediného dlouhého útoku před pěti lety zničilo asi 60 vran poblíž tokijského letiště přibližně 300 vajíček rybáků a zabilo 160 ptačích mláďat. Od té doby se sem vrací rybáků méně.

"Mladí se nemohou proti vránám bránit, takže jsme zkoušeli různé cesty, jak hnízdiště ochránit," řekl jeden z autorů projektu Kazuo Takayasu.

"Zkoušeli jsme třeba dát hnízda do stromů a natáhnout vlasce, ale nic nefungovalo." 

Čtěte také: Na Kypru jedí tažné ptáky. Hrozí jim proto vyhynutí

V tokijském obvodě Ginza vlastní nezisková organizace, která učí obyvatele města o zemědělství, hned několik včelích úlů.

Asi 150 tisíc včel žijících vysoko nad ulicemi plnými obchodů sbírá pyl jak z rostlin ve městě, tak z pozemků v okolí Císařského paláce a blízkého parku Hibiya.

Včely černou nerady

"Mluvili jsme s odborníkem a zjistili, že včely v přírodě mají přirozený pud útočit na černé objekty, které se přiblíží k jejich úlům," vysvětluje Takayasu.

"Prováděli jsme testy s černými a bílými balónky a na černý včely vždy zaútočily," dodal.

Vědci věří, že reakce včel je spojená s barvou medvědí srsti. Hmyz zřejmě útočí na tvory tmavé barvy, aby zachránil svoje úly před vypleněním.

Hnízda rybáků brání v současnosti okolo 20 tisíc včel. Včely a rybáci se prý chovají "jako dobří sousedé".

"Ještě to nefunguje stoprocentně, protože oblast je docela velká, ale zdá se, že je zde méně vran než v loňském roce," tvrdí autoři projektu.

"Nicméně věříme, že v dlouhodobém horizontu se to ukáže jako efektivní řešení."

Více o ptácích: Orlí posádka už čeká na start. Dva samci a dvě samičky

 

Právě se děje

Další zprávy