Vědci: Tropický hmyz změny klimatu nemusí přežít

mih
7. 5. 2008 8:35
Na globální oteplování hmyz nebude umět reagovat
Některým druhům hmyzu bude kvůli změnám klimatu hrozit vyhynutí. Ilustrační fotografie
Některým druhům hmyzu bude kvůli změnám klimatu hrozit vyhynutí. Ilustrační fotografie | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Globální oteplování, které nejvíce zasáhne póly, může být ještě větší hrozbou v tropech.

Tropičtí živočichové jsou totiž zvyklí na malé výkyvy teplot a nebudou se umět vyrovnat byť jen s minimální změnou klimatu. Zvláště náchylný je při jakýchkoliv změnách tropický hmyz. Řadě druhů bude hrozit vyhynutí.

Klimatické změny by v budoucnu mohly vést zejména v tropech k poklesu počtu hmyzu schopného opylování a následně k poklesu zemědělské úrody.

To jsou závěry studie skupiny amerických vědců z univerzity ve Washingtonu, které vědci publikovali ve sborníku americké akademie věd.

Některé druhy se přizpůsobí, jiné vyhynou

Výzkumníci vycházeli z údajů o vlivu změn teplot na 38 druhů hmyzu během let 1950 až 2000.

"V tropech žijí mnohá zvířata, pro která je současná teplota optimální. Když se teplota nad toto optimum mírně zvýší, jejich fyzické schopnosti se rychle zhorší. Tropický hmyz nebude mít mnoho možností, jak se s tím vypořádat," řekl vedoucí výzkumu Joshua J. Tewksbury z Kalifornské univerzity, jehož slova ocitovala světová média.

Některé druhy se přemístí do chladnějších a výše položených oblastí. Některá zvířata se novým podmínkám budou schopna dobře přizpůsobit. Přesto podle amerických vědců mohou některé druhy hmyzu zcela vyhynout.

Dosud se zájem a obavy vědců v souvislosti s globálním oteplováním soustředil zejména na zvířata žijící v arktických oblastech, kde by se globální oteplování mělo projevit nejvíce.

Takové živočišné druhy jsou však na teplotní výkyvy během roku zvyklé a umí se například s pomocí kožichu přizpůsobit okolní teplotě. A tak se budou snáze vyrovnávat s klimatickými změnami, tvrdí autoři zprávy.

"Přímý efekt klimatických změn, které jsme studovali, se zdá být více závislý na přizpůsobivosti organismu, než na intenzitě oteplení. Současné klima je téměř ideální a jakákoliv změna může přinést některým druhům problémy," shrnuli výzkumníci.

 

Právě se děje

Další zprávy