Na Kypru jedí tažné ptáky. Hrozí jim proto vyhynutí

vk, Reuters
14. 6. 2008 8:04
Na talíři jich loni skončil víc než milion

Nicosia/Kypr - Na Kypru si za minulý rok pochutnali na více než milionu ptáků, píše agentura Reuters.

Většina z nich byla tažných, což může znamenat vážné ohrožení ptačí populace v celé Evropě.

Více o ptácích: Unikátní projekt na záchranu orlů. Sledujte ho on-line

Zpěvní ptáci jsou na východě tohoto středomořského ostrova, který leží na hlavní ptačí migrační trase, oblíbeným pokrmem.

Přestože je jejich chytání a zabíjení zakázané, jsou podle ekologů v některých restauracích stále na jídelním lístku.

Když ptáčka lapají...

"Pokud nedojde k nějaké rozhodné akci, čeká evropské tažné ptáky smutná budoucnost," řekl Martin Hellicar, ředitel sdružení BirdLife na Kypru.

Výzkumy podle Hellicara ukazují, že od loňského března do letošního února bylo zabito více než 1,1 milionu ptáků. Nevybíravé metody odchytu vedou k tomu, že patří mnoho tažných druhů už teď k ohroženým.

"V rámci Evropy je Kypr pravděpodobně největší provinilec v odchytu ptáků," řekl podle Reuters Martin Hellicar.

... pěkně mu zpívají

Nejčastějším cílem kyperských strávníků jsou pěnice černohlavé, červenky a zpěvní drozdi. Chytají je v křoví do jemných sítí nebo na klacíky namáčené do voňavého citronu.

Ptáci jsou lákáni do pobřežních oblastí pomocí nahrávek jejich zpěvu. Kodchytu nad mořem se používají čluny.

Jeden malý ptáček, servírovaný pečený nebo grilovaný, přijde v některých kyperských tavernách na pět eur za kus.

Čtěte také: Revoluce v ochraně ptáků: První soukromá rezervace

 

Právě se děje

před 28 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy