Vědci: Pavučiny jsou důmyslné světelné pasti

vk
22. 6. 2008 16:00
Sítě jsou tkány systematicky - odrážejí UV záření
Odrazy světla na pavučině lákají případnou kořist
Odrazy světla na pavučině lákají případnou kořist | Foto: Aktuálně.cz

Sydney - Pavouci nepředou vzory svých sítí náhodně, ale tak, aby na odraz světla od jednotlivých vláken nalákali svou kořist.

Studii australských vědců otištěnou v časopise Biological Journal společnosti Linnean Society citoval server NationalGeographic.com.

„Velmi jsme chtěli zjistit, proč pavouci věnují tolik času vytkávání složitých vzorů svých sítí," řekl spoluautor studie Dieter Hochuli z australské univerzity v Sydney.

Odstrašení nebo past?

Podle některých odborníků vytkávají pavouci tak složité vzory proto, aby odradili velká zvířata, a ta do pavučiny nevběhla nebo nevletěla, a tím ji neponičila. 

Australští vědci z univerzity v Sydney se však domnívají, že pavučina má působit jako světelná past. Mnohé rostlinné druhy odráží ultrafialové záření, které hmyz používá k identifikaci zdrojů potravy.

Více o hmyzu: Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř

Pokud by pavučina odrážela stejné světlo, znamenalo by to, že pavučiny napodobují schopnosti květin a klamou hmyz, aby se chytil do sítě.

Mouchy, včely a vosy se orientují podle UV záření. Komáři ho nevidí.
Mouchy, včely a vosy se orientují podle UV záření. Komáři ho nevidí. | Foto: Aktuálně.cz

Pavučina s UV filtrem

Hochuli a jeho kolegové pokrývali pavučiny v zahradách blízko sydneyské univerzity plastem filtrujícím ultrafialové světlo. Potom zkoumali, jaký hmyz se chytil na pavučiny s filtrem a bez filtru. 

Mouchy, včely, vosy a komáři se běžně zachytili jak na zakrytých, tak na nezakrytých pavučinách. V pavučinách s filtrovaným světlem se počet všech chycených druhů snížil. 

Komáři, kteří ultrafialové světlo nevidí, nebyli filtrem vůbec ovlivněni.

Čtete také: Vědci: Tropický hmyz změny klimatu nemusí přežít

Světlo je lákadlo

Vědci usuzují, že pavučiny mohou být v podstatě „světelnými pastmi", kde odrazy jednotlivých vláken lákají okolní hmyz.

„Je zajímavé, že pavučiny jsou trochu více promyšlené, než jsme si mysleli," řekl Hochuli.

„Vypadá to, že pavouci využívají především vnímavost některé kořisti k UV záření. Když jsme z pavučin filtrovali jiné složky viditelného světelného spektra, výrazně jsme změnili počty chycené kořisti."

Entomoložka Catherine Craigová z Harvardské univerzity tvrdí: „To potvrzuje výzkum, který jsem prováděla dříve. Vypadá to, že ozdoby odrážející světlo tkané těmito druhy lákají kořist."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy