Vědci: Pavučiny jsou důmyslné světelné pasti

vk
22. 6. 2008 16:00
Sítě jsou tkány systematicky - odrážejí UV záření
Odrazy světla na pavučině lákají případnou kořist
Odrazy světla na pavučině lákají případnou kořist | Foto: Aktuálně.cz

Sydney - Pavouci nepředou vzory svých sítí náhodně, ale tak, aby na odraz světla od jednotlivých vláken nalákali svou kořist.

Studii australských vědců otištěnou v časopise Biological Journal společnosti Linnean Society citoval server NationalGeographic.com.

„Velmi jsme chtěli zjistit, proč pavouci věnují tolik času vytkávání složitých vzorů svých sítí," řekl spoluautor studie Dieter Hochuli z australské univerzity v Sydney.

Odstrašení nebo past?

Podle některých odborníků vytkávají pavouci tak složité vzory proto, aby odradili velká zvířata, a ta do pavučiny nevběhla nebo nevletěla, a tím ji neponičila. 

Australští vědci z univerzity v Sydney se však domnívají, že pavučina má působit jako světelná past. Mnohé rostlinné druhy odráží ultrafialové záření, které hmyz používá k identifikaci zdrojů potravy.

Více o hmyzu: Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř

Pokud by pavučina odrážela stejné světlo, znamenalo by to, že pavučiny napodobují schopnosti květin a klamou hmyz, aby se chytil do sítě.

Mouchy, včely a vosy se orientují podle UV záření. Komáři ho nevidí.
Mouchy, včely a vosy se orientují podle UV záření. Komáři ho nevidí. | Foto: Aktuálně.cz

Pavučina s UV filtrem

Hochuli a jeho kolegové pokrývali pavučiny v zahradách blízko sydneyské univerzity plastem filtrujícím ultrafialové světlo. Potom zkoumali, jaký hmyz se chytil na pavučiny s filtrem a bez filtru. 

Mouchy, včely, vosy a komáři se běžně zachytili jak na zakrytých, tak na nezakrytých pavučinách. V pavučinách s filtrovaným světlem se počet všech chycených druhů snížil. 

Komáři, kteří ultrafialové světlo nevidí, nebyli filtrem vůbec ovlivněni.

Čtete také: Vědci: Tropický hmyz změny klimatu nemusí přežít

Světlo je lákadlo

Vědci usuzují, že pavučiny mohou být v podstatě „světelnými pastmi", kde odrazy jednotlivých vláken lákají okolní hmyz.

„Je zajímavé, že pavučiny jsou trochu více promyšlené, než jsme si mysleli," řekl Hochuli.

„Vypadá to, že pavouci využívají především vnímavost některé kořisti k UV záření. Když jsme z pavučin filtrovali jiné složky viditelného světelného spektra, výrazně jsme změnili počty chycené kořisti."

Entomoložka Catherine Craigová z Harvardské univerzity tvrdí: „To potvrzuje výzkum, který jsem prováděla dříve. Vypadá to, že ozdoby odrážející světlo tkané těmito druhy lákají kořist."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy