Orlí posádka už čeká na start. Dva samci a dvě samičky

Tomáš Netočný
13. 7. 2008 15:34
Už třetí skupina orlů skalních dorazila do Beskyd
Orlice Kika je nejstarší z letošních mláďat. V lesní voliéře roztahuje křídla
Orlice Kika je nejstarší z letošních mláďat. V lesní voliéře roztahuje křídla | Foto: Enrico Gombala

Bartošovice - Putování orlích mláďat ze záchranné stanice v Bratošovicích pokračuje. Ovšem naposledy v zajetí, v bednách a po zemi.

Pokud vše půjde dobře, za pět týdnů už se poprvé rozletí nad strání v Beskydech, kam se právě přesunuli.

Tým Petra Orla ze stanice v Bartošovicích sem do takzvané vypouštěcí voliéry přivezl mladou orlici Isabelu a dva samečky Charlieho a Jakuba.

Tady budou dravci žít přibližně do poloviny srpna, aby si zvykli na volnou přírodu, les a blízkost svobody. Z voliéry vysoko na stráni budou sledovat krajinu, aby si ji vryli do paměti, jako si orli odrostlí v původním hnízdě pamatují místo, kde přišli na svět.

Isabela, Charlie a Jakub však nejsou jediní, kdo se teď v lese zabydluje. Ze záchranné stanice v Zázrivé na Slovensku přivezl Metoděj Macek také mladou samičku, které dal jméno Kika.

Čtěte více: Jak se čekalo na jména mladých orlů

Všechna mláďata se vylíhla v horách na Slovensku, každé z nich vždy jako mladší ze dvou sourozenců. Kdyby je ochranáři nevybrali, tihle orli by nepřežili. Starší mládě v jednom hnízdě totiž to mladší v prvních dnech po vylíhnutí zabije.

Letos je nejstarší Kika

"Kika je z letošních mláďat nejstarší," představuje mladou samici šéf projektu Petr Orel. Po vybrání z hnízda zůstala v Zázrivé na Slovensku, kde se o ni starala stará orlice.

Tu Metoděj Macek zachránil, když ji ránou z pušky poranil pytlák tak, že by ve volné přírodě nepřežila.

Dvě samice a dva samci jsou už třetí skupinou orlů skalních, kteří vypouštěcí voliéru od roku 2006 obývají. Dosud tady Petr Orel a jeho kolegové úspěšně vypustili sedm orlů skalních a pokud vše půjde podle plánu, měli by v budoucnu orli v Beskydech zahnízdit.

Česko je totiž jednou z posledních zemí v Evropě, kde zatím tenhle královský dravec ve volné přírodě nehnízdí, protože ho lidé vyhubili.

Kroužkování orlího mláděte. Teprve dva měsíce starý orel má už mohutné pařáty. Brzy se stanou hlavním nástrojem k lovu
Kroužkování orlího mláděte. Teprve dva měsíce starý orel má už mohutné pařáty. Brzy se stanou hlavním nástrojem k lovu | Foto: Enrico Gombala

Oproti loňskému roku letos ochranáři nevyvezli do voliéry starou samici Dinu, která se v Bartošovicích o mláďata starala. "Pro starou paní by to byla příliš velká zátěž, změna a stres. A my potřebujeme, aby Dina byla co nejvíce v pohodě," vysvětlil Petr Orel.

Dina je totiž v projektu klíčovou postavou. Od prvního okamžiku, kdy ornitologové přivezli ze Slovenska do Bartošovi mláďata, se o ně Dina starala, krmila je a učila vše tak, jako to dělají vlastní matky v divokých hnízdech.

Od této chvíle už se však mláďata musí ve voliéře bez svých adoptivních matek obejít. Také v kontaktu s lidmi, kteří je v lese stráží, krmí a pozorují, budou co nejméně. V půlce srpna mají vyletět do volné přírody a k tomu se musí naučit samostatnosti.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy