Předsevzetí bolí. Dávejte si je kvůli sobě, ne pro obdiv okolí, radí terapeut

Tomáš Maca Tomáš Maca
2. 1. 2020 6:00
Předěl mezi starým a novým rokem je obdobím, kdy lidé zhodnocují, co se jim v uplynulých 12 měsících povedlo a co ne. Pokud s bilancí nejsou zrovna spokojení, vnímají začátek ledna jako příležitost ke změně a dávají si novoroční předsevzetí. Terapeut Honza Vojtko radí, jak na ně vyzrát, aby ze smělých plánů o tom, že člověk zhubne, přestane kouřit, najde si děvče nebo začne běhat, rychle nesešlo.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Zvládání nepříjemných věcí přináší radost

Každé změně chování tak musí předcházet vybočení ze zajetých myšlenkových kolejí a člověk se zároveň nesmí bát dělat chyby. "Změna totiž vždycky přináší něco, co neznáte, a je logické, že se při ní dopouštíte omylů. Nemějte tedy strach, že si ostatní všimnou, když vám něco hned nepůjde, protože učení potřebuje svůj čas," radí terapeut.

Když se člověku podaří vzorce svého chování začít měnit, negativní pocity postupně odezní a dostaví se emoční odměna. "Proto doporučuji zahajovat den aktivitami, které jsou pro vás zdánlivě nejvíc nepříjemné, protože když je zvládnete, vyvalí se na vás takové množství endorfinů, že vám vydrží klidně na celý den. Když totiž nejtěžší úkoly odložíte na později, myšlenka, že vás ještě čekají, ve vašem těle vytvoří jiné hormony, které vznik endorfinů blokují," uzavírá Vojtko.

 

Právě se děje

Další zprávy