Předsevzetí bolí. Dávejte si je kvůli sobě, ne pro obdiv okolí, radí terapeut

Tomáš Maca Tomáš Maca
2. 1. 2020 6:00
Předěl mezi starým a novým rokem je obdobím, kdy lidé zhodnocují, co se jim v uplynulých 12 měsících povedlo a co ne. Pokud s bilancí nejsou zrovna spokojení, vnímají začátek ledna jako příležitost ke změně a dávají si novoroční předsevzetí. Terapeut Honza Vojtko radí, jak na ně vyzrát, aby ze smělých plánů o tom, že člověk zhubne, přestane kouřit, najde si děvče nebo začne běhat, rychle nesešlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Za neúspěchem mohou být nedořešená traumata

Plnění novoročních předsevzetí však může ztroskotat i kvůli tomu, že člověk není dostatečně vyrovnaný se složitými otázkami a problémy svého života a nezná sám sebe. "Pokud máte 20 kilo nadváhu, nemusí být problémem jen nedostatek pohybu, ale i to, že takzvaně zajídáte negativní emoce, které mohou pramenit například z nějakých životních traumat. Proto se vás terapeut, který se věnuje obezitě, primárně snaží dovést k tomu, proč se vlastně přejídáte, a tělesnou váhu a stravování s vámi vždycky řeší až posléze. Při hubnutí totiž nestačí sestavit si správný jídelníček," upozorňuje Vojtko.

Ten, kdo nepříjemné psychické stavy nepřebíjí jídlem, pak může z podobných důvodů třeba kouřit. "Nikotin je látka, která snižuje úzkost, vyvolává stav relaxace a stimuluje myšlení a pozornost. Abyste ji přestali potřebovat, musíte se nejdřív naučit úzkost zpracovávat i bez cigarety. Úzkostné, ale i další negativní psychické stavy, které při kouření či přejídání potlačujete, mohou vycházet z celé řady příčin. Mohou vznikat například z emoční deprivace, která vznikla v dětství, nebo proto, že nemáte pojmenované spouštěče, které vám úzkosti přivolávají, a kouření tak může být únikové chování," upozorňuje Vojtko.

 

Právě se děje

Další zprávy