Předsevzetí bolí. Dávejte si je kvůli sobě, ne pro obdiv okolí, radí terapeut

Tomáš Maca Tomáš Maca
2. 1. 2020 6:00
Předěl mezi starým a novým rokem je obdobím, kdy lidé zhodnocují, co se jim v uplynulých 12 měsících povedlo a co ne. Pokud s bilancí nejsou zrovna spokojení, vnímají začátek ledna jako příležitost ke změně a dávají si novoroční předsevzetí. Terapeut Honza Vojtko radí, jak na ně vyzrát, aby ze smělých plánů o tom, že člověk zhubne, přestane kouřit, najde si děvče nebo začne běhat, rychle nesešlo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Žádná změna není na začátku příjemná

Když se člověk snaží o zásadní životní změnu, dostává ho to vždy do nových situací, ve kterých vystupuje ze své komfortní zóny, což zpočátku nebývá příjemné, a proto má chuť předsevzetí vzdát. "Negativní emoce ovšem často nevyvolává konkrétní situace, ale to, co si o té situaci myslíme. Naše myšlení se mnohdy točí v bludném kruhu, protože nepříznivé emoce vyvolávají určitou tělesnou reakci, například pocení nebo rozklepané ruce, ta vyústí v určité chování, ze kterého náš mozek usoudí, že to, co si původně myslel bylo správně a bude mít tendenci při podobném spouštěči celý proces zopakovat," popisuje terapeut.

Situaci, která byla dříve nepříjemná, si pak člověk automaticky vyhodnotí tak, že při ní všechno bude špatně a on ji nezvládne. "Můžete ale použít techniku, kdy se sami sebe zeptáte: ‚Jak to víš? Není dobré to nejdřív zkusit?‘ Ano, mozek vám může jako odpověď přinést spoustu vzpomínek na vaše předchozí nezdary, ale vy můžete zase oponovat, že o nich víte, ale teď jste se lépe připravili a znovu se o to pokusíte," nabádá Vojtko.

 

Právě se děje

Další zprávy