Strach a frustrace jako zábava. Videohry, které nutí rozbít ovladač, zažívají vrchol

Marek Pros Marek Pros
30. 5. 2021 12:05
Znají to snad všichni, kdo měli v 90. letech co do činění s kultovním Prince of Persia. Pohádkový příběh o záchraně princezny byl ve skutečnosti pořádné peklo, kde se hodně umíralo, a dostat se k finálnímu souboji se sultánem se povedlo jen těm nejšikovnějším.

Stejně bolestivou cestu, byť v modernějším a daleko sofistikovanějším zpracování, si v posledních letech užívají příznivci série Dark Souls, která vrátila žánr hard-core her na výsluní, a například chystaný Elden Ring od autora této trilogie patří k těm vůbec nejočekávanějším titulům ve videoherním světě. 

Proč hráče tolik baví trpět, umírat a opakovat dokola ty stejné levely, což je pro podobný žánr příznačné? Po jejich překonání totiž zažívají blažený pocit uspokojení, který hry, jenž vodí hráče tzv. za ručičku, nikdy nebudou s to zprostředkovat. 

Vybrali jsme několik titulů, které v posledních letech nadchly jak odbornou veřejnost, tak samotné hráče. Prodávají se po milionech kusů a k jejich dokončení často hráči potřebují kvůli vzteku a frustraci několik ovladačů.  

Returnal
Returnal | Foto: Housemarque

Returnal

Sony zatím vydalo přímo pro PlayStation 5 doslova pár her, ale všichni milovníci hard-core titulů z nich mají motýly v břiše. Nejnovější exkluzivita, nazvaná Returnal, ukázkově propojila moderní audiovizuální orgie s nesmlouvavou obtížností starých her typu roguelike, kdy každá smrt znamená návrat na začátek. Tento nekompromisní žánr zažívá díky nezávislým vývojářům doslova obrození, o čemž svědčí i nejrůznější ceny za hru roku pro loňskou rubačku Hades.  

Returnal navíc do opakovaného umírání velmi umně zapojil poutavý sci-fi příběh, ve kterém i smrt je součástí narace a aspoň tak mírní utrpení z neustálého stavění se znovu na startovní čáru. Hra exceluje v estetice vyobrazeného světa, který místy pomrkává po Prométheovi Ridleyho Scotta a občas dává i vzpomenout na herní sérii Dead Space. 

Index frustrace: 9/10

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Rektorem ČVUT bude i v dalším období jaderný fyzik Petráček

Rektorem Českého vysokého učení technického (ČVUT) bude i v dalším funkčním období jaderný fyzik a nynější rektor Vojtěch Petráček. Do funkce ho ve středu zvolil akademický senát univerzity. Petráčkovo další volební období by po jeho jmenování prezidentem mělo začít v únoru příštího roku. Nejstarší technickou univerzitu ve střední Evropě by měl vést do konce ledna 2026.

Středeční volby se účastnilo 36 z 45 členů senátu, část členů se podle předsedy Jana Janouška v minulých dnech omluvila, přičemž omluvenky podle Janouška souvisely s epidemií covidu-19. Už v prvním kole volby získal sedmapadesátiletý Petráček nadpoloviční většinu hlasů všech členů senátu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Stát zřejmě získá větší přehled o pracovní době strojvedoucích, senátoři novelu schválili

Stát zřejmě získá přehled o dodržování pracovní doby a doby odpočinku strojvedoucích na dráze. Umožní mu to novela drážního zákona, kterou ve středu beze změny schválil Senát. Musí ji ještě podepsat prezident. Jde o jeden z posledních zákonů, který schválila Sněmovna těsně před volbami. Pokud by ho Senát zamítl nebo vrátil, návrh by skončil svoji legislativní pouť, protože minulé volební období Sněmovny již skončilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy