Strach a frustrace jako zábava. Videohry, které nutí rozbít ovladač, zažívají vrchol

Marek Pros Marek Pros
30. 5. 2021 12:05
Znají to snad všichni, kdo měli v 90. letech co do činění s kultovním Prince of Persia. Pohádkový příběh o záchraně princezny byl ve skutečnosti pořádné peklo, kde se hodně umíralo, a dostat se k finálnímu souboji se sultánem se povedlo jen těm nejšikovnějším.

Stejně bolestivou cestu, byť v modernějším a daleko sofistikovanějším zpracování, si v posledních letech užívají příznivci série Dark Souls, která vrátila žánr hard-core her na výsluní, a například chystaný Elden Ring od autora této trilogie patří k těm vůbec nejočekávanějším titulům ve videoherním světě. 

Proč hráče tolik baví trpět, umírat a opakovat dokola ty stejné levely, což je pro podobný žánr příznačné? Po jejich překonání totiž zažívají blažený pocit uspokojení, který hry, jenž vodí hráče tzv. za ručičku, nikdy nebudou s to zprostředkovat. 

Vybrali jsme několik titulů, které v posledních letech nadchly jak odbornou veřejnost, tak samotné hráče. Prodávají se po milionech kusů a k jejich dokončení často hráči potřebují kvůli vzteku a frustraci několik ovladačů.  

Returnal
Returnal | Foto: Housemarque

Returnal

Sony zatím vydalo přímo pro PlayStation 5 doslova pár her, ale všichni milovníci hard-core titulů z nich mají motýly v břiše. Nejnovější exkluzivita, nazvaná Returnal, ukázkově propojila moderní audiovizuální orgie s nesmlouvavou obtížností starých her typu roguelike, kdy každá smrt znamená návrat na začátek. Tento nekompromisní žánr zažívá díky nezávislým vývojářům doslova obrození, o čemž svědčí i nejrůznější ceny za hru roku pro loňskou rubačku Hades.  

Returnal navíc do opakovaného umírání velmi umně zapojil poutavý sci-fi příběh, ve kterém i smrt je součástí narace a aspoň tak mírní utrpení z neustálého stavění se znovu na startovní čáru. Hra exceluje v estetice vyobrazeného světa, který místy pomrkává po Prométheovi Ridleyho Scotta a občas dává i vzpomenout na herní sérii Dead Space. 

Index frustrace: 9/10

 

Právě se děje

před 7 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy