Strach a frustrace jako zábava. Videohry, které nutí rozbít ovladač, zažívají vrchol

Marek Pros Marek Pros
30. 5. 2021 12:05
Znají to snad všichni, kdo měli v 90. letech co do činění s kultovním Prince of Persia. Pohádkový příběh o záchraně princezny byl ve skutečnosti pořádné peklo, kde se hodně umíralo, a dostat se k finálnímu souboji se sultánem se povedlo jen těm nejšikovnějším.

Stejně bolestivou cestu, byť v modernějším a daleko sofistikovanějším zpracování, si v posledních letech užívají příznivci série Dark Souls, která vrátila žánr hard-core her na výsluní, a například chystaný Elden Ring od autora této trilogie patří k těm vůbec nejočekávanějším titulům ve videoherním světě. 

Proč hráče tolik baví trpět, umírat a opakovat dokola ty stejné levely, což je pro podobný žánr příznačné? Po jejich překonání totiž zažívají blažený pocit uspokojení, který hry, jenž vodí hráče tzv. za ručičku, nikdy nebudou s to zprostředkovat. 

Vybrali jsme několik titulů, které v posledních letech nadchly jak odbornou veřejnost, tak samotné hráče. Prodávají se po milionech kusů a k jejich dokončení často hráči potřebují kvůli vzteku a frustraci několik ovladačů.  

Sekiro
Sekiro | Foto: FromSoftware

Sekiro: Shadows Die Twice

Akční hra od tvůrců série Dark Souls a Bloodborne je mnohými hráči považována za tu nejtěžší, kterou kultovní studio FromSoftware vydalo. Přestože nabízí přímočařejší styl vyprávění zasazený do fantasy světa Japonska 17. století a v úvodu dokonce vysvětluje všechny herní mechaniky, jejich naučení se a použití v boji vyžaduje skutečný "skill". 

Postavu v Sekiru totiž nejde "přelevelovat" a vytvořit si tak hrdinu, který bude likvidovat protivníky jedním úderem. S mečem, což je i jediná hlavní zbraň ve hře, se musíte naučit odrážet útoky, blokovat je a všemožně před výpady nepřátel uskakovat. Na pomoc máte sice řadu "vychytávek" od petard po chrlič ohně nebo velkou sekeru, ale hlavní práce zůstává na vašich schopnostech a reflexech. 

Index frustrace: 10/10 

 

Právě se děje

Další zprávy