Strach a frustrace jako zábava. Videohry, které nutí rozbít ovladač, zažívají vrchol

Marek Pros Marek Pros
30. 5. 2021 12:05
Znají to snad všichni, kdo měli v 90. letech co do činění s kultovním Prince of Persia. Pohádkový příběh o záchraně princezny byl ve skutečnosti pořádné peklo, kde se hodně umíralo, a dostat se k finálnímu souboji se sultánem se povedlo jen těm nejšikovnějším.

Stejně bolestivou cestu, byť v modernějším a daleko sofistikovanějším zpracování, si v posledních letech užívají příznivci série Dark Souls, která vrátila žánr hard-core her na výsluní, a například chystaný Elden Ring od autora této trilogie patří k těm vůbec nejočekávanějším titulům ve videoherním světě. 

Proč hráče tolik baví trpět, umírat a opakovat dokola ty stejné levely, což je pro podobný žánr příznačné? Po jejich překonání totiž zažívají blažený pocit uspokojení, který hry, jenž vodí hráče tzv. za ručičku, nikdy nebudou s to zprostředkovat. 

Vybrali jsme několik titulů, které v posledních letech nadchly jak odbornou veřejnost, tak samotné hráče. Prodávají se po milionech kusů a k jejich dokončení často hráči potřebují kvůli vzteku a frustraci několik ovladačů.  

Foto: Motion Twin

Dead Cells

Krásně barevný pixel art plný drobných detailů vyrazil společně s frenetickou hratelností dech stovkám tisíců hráčů. Protože se jedná o žánr roguelike, i tady se hodně umírá a začíná se pokaždé podobně jako ve hře Returnal hezky pěkně od začátku. Frustraci mírní náhodně generované levely i různé zkratky, které si hráč postupnými průchody odemyká. Dostat se k finálnímu bossovi ale vyžaduje pořádnou dávku soustředění i štěstí, protože v Dead Cells hodně záleží na tom, jaké zbraně a vybavení v jednotlivých úrovních hráči získávají.

Dead Cells se prodalo přes dva miliony kusů a získalo řadu prestižních cen pro nezávislé tituly.

Index frustrace: 8/10

 

Právě se děje

Další zprávy