Barevné paruky, světelné meče, nebo písmeno H na čele. V Praze začal Comic-Con

Michaela Prešinská Emma Fousková Michaela Prešinská, Emma Fousková
6. 4. 2024 14:04
V pátek odstartoval v pražském O2 universu jubilejní pátý ročník festivalu Comic-Con. Jedna z nejvýznamnějších událostí pro milovníky filmů, knih, komiksů nebo videoher přilákala během prvního dne tisíce návštěvníků. V davu se potkávali piráti s postavami ze Star Wars. Kostýmy si oblékli i politici.
V Praze začal pátý ročník Comic-Conu. | Video: Aktuálně.cz

Pro člověka, který Comic-Con nezná, by bylo víkendové cestování přes stanici metra Českomoravská překvapivým zážitkem. V davu linoucím se po eskalátorech směrem k O2 areně září barevné paruky, kolemjdoucí mají v rukou světelné meče a někteří si na čelo nalepili písmeno H. Mezi nesourodou skupinou lidí, kteří vyrazili do Libně, lze zpozorovat dospělé i rodiny s dětmi.

Festival v Praze je hitem. Vypovídají o tom přeplněné chodby kongresového centra, kterými v pátek desítky minut před slavnostním zahájením bloudí fanoušci přestrojení za postavy ze slavných i méně známých popkulturních děl.

Nedaleko vchodu posedává dvojice mohutných Stormtrooperů z filmové ságy Star Wars, o kousek dál se pošťuchuje skupina vysmátých pirátů, jejichž hlasy zanikají v ohlušujícím ruchu haly. 

Kostýmy popkulturní nadšence často vyjdou na desítky tisíc korun.
Kostýmy popkulturní nadšence často vyjdou na desítky tisíc korun. | Foto: Jakub Plíhal

"Jakýkoli kostým, který tady dnes uvidíte, stál více než dvacet tisíc. U mě se cena pohybuje kolem čtyřiceti tisíc, možná více," přibližuje s úsměvem návštěvník, který na akci přišel přestrojený za kapitána Jacka Sparrowa z filmové série Piráti z Karibiku. Zanedlouho ho chytí za rameno Hector Barbossa, jemuž na rameni sedí plyšová opice Jack.

Diplomati i primátor

Námořní lupiči spěchají na oficiální zahájení, které letos tradičně uvádí dvojice moderátorů a herních novinářů Alžběta Trojanová s Mikolášem Tučkem. Start jubilejního ročníku hudebním číslem uvedl Dominik Turza alias DJ Roxtar, sleduje ho přeplněný sál s kapacitou 1500 lidí.

Na pódiu se objevují známí cosplayeři, herci, komiksoví i knižní tvůrci nebo političtí zástupci. Mezi nimi například britský velvyslanec Matt Field s motýlkem a v červeném fezu na hlavě jako britský televizní hrdina Doctor Who spolu s americkým diplomatem Bijanem Sabetem, který fanoušky vítá v kostýmu fiktivního světoznámého neurochirurga doktora Strange.

Publikum i moderátory překvapuje primátor Prahy Bohuslav Svoboda z ODS, který se ukazuje v ošuntělé a protrhané bílé paruce s placatkou v ruce. Humorný zjev má symbolizovat opileckého vědce Ricka Sancheze z oblíbeného kresleného sitcomu Rick a Morty. "Příležitost přijít před vás v roli někoho jiného, ještě nezávislého vědce, který se může napít na pódiu z placatky, má člověk tak jednou dvakrát za život," komentuje svůj kostým, zatímco se sálem nese smích.

Ministr kultury Martin Baxa rovněž z ODS má pro fanoušky na úvod dobrou zprávu. Česko se v rámci připravované změny státního fondu plánuje zaměřit na podporu videoherního průmyslu.

Lístky na letošní Comic-Con se zcela vyprodaly.
Lístky na letošní Comic-Con se zcela vyprodaly. | Foto: Jakub Plíhal

Hvězda z Dallas i Hvězdné brány

Lákadlem pro návštěvníky Comic-Conu je každoročně možnost potkat zahraniční hosty. Už v pátek tu mohli narazit na představitele Bobbyho Ewinga ze seriálu Dallas Patricka Duffyho, tvář Paze Vizsla ze sci-fi Mandalorian Taita Fletchera nebo Davida Nykla, známého jakožto českého vědce Radka Zelenky z Hvězdné brány. Pozvání na akci přijal také Anthony Daniels, který ve Star Wars ztvárnil postavu C-3PO.

Zajímavostí letošního ročníku je i čtyřtunová socha z více než 600 tisíc kostiček stavebnice Lego. Přes čtyři metry vysoká podobizna Bowsera, antagonisty herní série Super Mario, vznikla v kladenské továrně za 3290 hodin. Sok instalatéra Maria přilákal pozornost zejména nejmenších účastníků festivalu.

Zahraniční hit se chytil i v Česku 

Setkání fanoušků na takzvaných "conech" mají dlouholetou tradici. Nejznámější Comic-Con z amerického San Diega vznikl už před více než padesáti lety, a přestože šlo tehdy o akci pro pár stovek nadšenců, dnes festival přitahuje pozornost statisíců lidí z celého světa.

I jeho česká verze, ačkoli o desítky let mladší, sklízí nebývalý úspěch. Třídenní vstupenky i lístky na sobotní program jsou zcela vyprodané.

Poprvé se "brány fantazie" v Česku otevřely v roce 2020. Událost tehdy přilákala kolem 23 tisíc návštěvníků. "První ročník provázelo hodně pochybností, někteří lidé ani nevěřili, že se tahle opulentní akce uskuteční. Ale povedlo se a byl to pro nás úspěch," vzpomíná na prvotní úskalí Pavel Renčín, marketingový ředitel společnosti Active Radio, jež akci spolupořádá.

Stejně jako další kulturní akce i Comic-Con silně zasáhla pandemie koronaviru. "Přesto se nám podařilo mezi covidovými vlnami uspořádat druhý ročník a později i poněkud zvláštní Comic-Con Home. Díky tomu jsme pochopili, že je naše akce hlavně o tom, že se fanouškové mohou mezi sebou potkávat," dodává.  

 

Právě se děje

Další zprávy