České vědě vládnou muži. Nejsou chytřejší než ženy, ale nemusí na mateřskou

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 12. 2018 12:06
Jsou nadějnými vědkyněmi a předčí mnohé mužské kolegy. Jenže pak odejdou na mateřskou dovolenou a na jejich místa se dostanou leckdy méně schopní kolegové. Zatímco ony jsou doma s dítětem, jim naskakují publikace, stáže i kontakty, a tak to jsou oni, kdo šéfují, zatímco ženy ve vědě zastávají méně prestižní posty. I k tomu dospělo Národní kontaktní centrum – gender a věda, když jim v dotazníkovém šetření odpovědělo 2000 vědců a vědkyň. Centrum například zjišťovalo, jak jsou spokojení s pracovními podmínkami a jak a zda mohou vědkyně-matky vědu provozovat. Aktuálně.cz navázalo na jejich výzkum a zeptalo se tři vědkyň na mateřské dovolené. Tady jsou jejich zkušenosti.
Foto: Shutterstock.com

Proč to na západě jde a v Česku ne?

Oslovené vědkyně se shodují, že v západním světě je rychlý návrat vědkyně po narození dítěte celkem běžná věc.

"Na doktorátu jsem byla na stáži v Dánsku a v Norsku a tam bylo běžné, že se člověk celkem významně dokázal vrátit po roce. Určitě pomohla třeba možnost část dne pracovat v kanceláři a pak flexibilně doma třeba i později večer," míní Kateřina Machovcová.

"V západním světě je běžné, že matky se po několika málo měsících od porodu vracejí do práce," přidává se Lucie Grodecká.

Aby to šlo i u nás, bylo by potřeba rozšířit institucionální péči o děti do tří let či firemní jesle a více podporovat home office, (skutečné) částečné úvazky a flexibilitu pracovní doby.

 

Právě se děje

Další zprávy