Tohle má být první člověk na Marsu. Mladou Alyssu vyšle NASA za 15 let

hrz hrz
11. 7. 2018 9:43
Alyssa Carsonová je nejmladší členkou speciálního týmu, který NASA připravuje na cestu k Marsu a na osidlování rudé planety. Svou nevšední životní dráhu započala již v sedmi letech. Od té doby absolvovala nespočet exkurzí a tréninků hned v několika vesmírných centrech.
Alyssa Carlsonová (17) má být prvním člověkem na Marsu.
Alyssa Carlsonová (17) má být prvním člověkem na Marsu. | Foto: nasablueberry.com

Americká teenagerka Alyssa Carsonová (17) má dobře našlápnuto stát se prvním člověkem, jenž vstoupí na povrch Marsu.

Pracuje na tom v podstatě již od tří let. Tehdy tatínkovi oznámila, že by chtěla být astronautkou a jednoho dne letět na Mars. Líbil se jí totiž kreslený seriál o zvířecích kamarádech, kteří prožívají imaginární dobrodružství. Jedním z nich byl právě let k rudé planetě.

"Slyšela jsem, že lidé již přistáli na Měsíci. Ale na Marsu ještě nikdo nebyl. Řekla jsem si, že to je přesně to, co mě láká - udělat něco, co tu ještě nebylo," vysvětlovala před časem svou touhu americké televizi CBS.

"Když jí bylo sedm, vešel jsem do jejího pokojíčku a ona seděla nad mapou Marsu. Ptal jsem se jí, co zkoumá. A ona na to: 'Ale tati, přece až přistaneme na Marsu, budu potřebovat vědět, kde jsme!'" vyprávěl pro CBS její otec.

Přihlásil ji proto do programu United States Space Camp v Alabamě. Ten vzdělává děti i dospělé v kosmonautice, létání, robotice a dalších předmětech užitečných při vesmírném letu.

Od té doby absolvovala vesmírný kemp ještě šestkrát, dvakrát vesmírnou akademii a jednou robotickou akademii.

Ve třinácti letech si ji vzala do péče samotná NASA a absolvovala další kurzy - mimo jiné v potápění či na centrifuze. A taky v tomto útlém věku měla proslov v rámci mezinárodně uznávané konference TEDx, kam si organizátoři zvou ty nejinspirativnější lidi světa.

Stala se jednou z tváří Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku a účastní se jeho akcí, je také ambasadorkou letu na Mars.

Jejím heslem je "My jsme generace Marsu". Let je totiž plánovaný na rok 2033 a to bude Alysse již 32 let. To pochopitelně znamená předem se zříci běžných věcí smrtelníka, jako je založení rodiny.

NASA v případě této dívky udělala výjimku. Organizace totiž oficiálně nepřijímá žádosti o zařazení do vesmírného programu od lidí, kterým ještě nebylo osmnáct.

Zdá se, že si Američané vybrali tu pravou. Alyssa se nikdy nespokojí s málem. Když absolvovala všechny vesmírné kempy v USA, vrhla se systematicky na ty v Evropě. Když její vrstevníci přemýšleli, jestli si dát jako hlavní jazyk francouzštinu, nebo španělštinu, učila se oba a ještě si k tomu přidala čínštinu. Před nástupem na univerzitu přemýšlela, zda se jí bude pro cestu do vesmíru hodit více studium  biologie, nebo geologie. A nakonec se rozhodla pro jistotu studovat oba obory.

"Alyssa je velmi soustředěný a odhodlaný jedinec. Pracuje na svém cíli den po dni, rok po roku," cituje deník Daily Mail Deborah Barnhartovou, výkonnou ředitelku U.S. Space & Rocket Center v Alabamě. Věří, že právě její vytrvalost a cílevědomost ji zvýhodní oproti dalším adeptům, kteří touží být astronauty a letět na Mars.

Absolvuje desítky besed se školáky a snaží se je inspirovat. Ne nutně k letu na Mars, ale k cestě za svým snem - byť je troufalý a okolí ho zpochybňuje. Pořádá přednášky, v nichž dodává odvahu ženám, aby se nebály věnovat se technickým profesím.

"V podstatě jsem snila podobně jako ostatní děti, které chtějí být učitelem nebo prezidentem. Akorát jsem si řekla, že se nejdřív stanu astronautem, poletím na Mars, vrátím se a stanu se učitelem a pak prezidentem," cituje Alyssu list Daily Mail.

Shallow Water Egress Training blindfolded. Day 1 a success

A post shared by Alyssa Carson (@nasablueberry) on

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy