reklama
 
 

Žijí v buňce, jedí kapsle a vycházejí ve skafandru. Izraelští vědci zkouší žít jako na Marsu

19. 2. 2018 15:47
Projekt D-Mars je z poloviny o výzkumu, ta druhá polovina je o publicitě, říkají vědci. Chtějí přilákat zájem veřejnosti.

V poušti Negev na jihu Izraele v neděli skončila čtyřdenní simulace pobytu na Marsu. Šestice vědců nedaleko obce Micpe Ramon testovala několik aspektů možné budoucí mise na rudou planetu, jako je satelitní komunikace, psychologické dopady izolace nebo pátrání po známkách života v půdě.

Podmínky v poušti Negev v mnohém připomínají prostředí na Marsu, napsala agentura Reuters. Obdobná je geologie, kvalita ovzduší i vizuální stránka, popsalo izraelské ministerstvo vědy.

Účastníci simulace se po čtyři dny stravovali speciálními kapslemi, bydleli v oddělených buňkách a z ubikace vycházeli jen ve skafandrech.

Testovali tak design ubytovacího modulu a obleků a také koordinaci práce týmu s řídicím střediskem.

Projekt D-Mars, realizovaný ve spolupráci s Izraelskou vesmírnou agenturou, je jedním z mnoha pokusů zasvěcených budoucím misím na Mars, které se dnes ve světě odehrávají.

Podle jednoho z účastníků, profesora jaderné fyziky Guye Rona, bylo však jeho cílem také přitáhnout zájem veřejnosti.

"D-Mars je z poloviny o výzkumu, ta druhá polovina je o publicitě. Významnou součástí tohoto projektu je získání zájmu veřejnosti a vyvolání zájmu studentů o vesmír," řekl Ron.

Video: První dům pro život na Marsu má tvar iglú

První obydlí pro život člověka na Marsu představili v Londýně. Na výstavě se podíleli i astronomové z Královské observatoře v Greenwichi. | Video: Reuters |  00:51

autoři: ČTK, Magazín | 19. 2. 2018 15:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama