Žijí v buňce, jedí kapsle a vycházejí ve skafandru. Izraelští vědci zkouší žít jako na Marsu

Foto: Tak se lidstvo připravuje k životu na Marsu. V poušti chodí ve skafandrech
Obdobná je geologie, kvalita ovzduší i vizuální stránka.
Izraelští vědci testovali satelitní komunikaci, psychologické dopady izolace nebo pátrání po známkách života v půdě.
Testovali i design ubytovacího modulu a obleků a také koordinaci práce týmu s řídicím střediskem.
Obdobná simulace proběhla i v poušti v americkém Utahu v roce 2013. Šlo o projekt EuroMoonMars.
Foto: Reuters
ČTK Magazín ČTK, Magazín
19. 2. 2018 15:47
Projekt D-Mars je z poloviny o výzkumu, ta druhá polovina je o publicitě, říkají vědci. Chtějí přilákat zájem veřejnosti.

V poušti Negev na jihu Izraele v neděli skončila čtyřdenní simulace pobytu na Marsu. Šestice vědců nedaleko obce Micpe Ramon testovala několik aspektů možné budoucí mise na rudou planetu, jako je satelitní komunikace, psychologické dopady izolace nebo pátrání po známkách života v půdě.

Podmínky v poušti Negev v mnohém připomínají prostředí na Marsu, napsala agentura Reuters. Obdobná je geologie, kvalita ovzduší i vizuální stránka, popsalo izraelské ministerstvo vědy.

Účastníci simulace se po čtyři dny stravovali speciálními kapslemi, bydleli v oddělených buňkách a z ubikace vycházeli jen ve skafandrech.

Testovali tak design ubytovacího modulu a obleků a také koordinaci práce týmu s řídicím střediskem.

Projekt D-Mars, realizovaný ve spolupráci s Izraelskou vesmírnou agenturou, je jedním z mnoha pokusů zasvěcených budoucím misím na Mars, které se dnes ve světě odehrávají.

Podle jednoho z účastníků, profesora jaderné fyziky Guye Rona, bylo však jeho cílem také přitáhnout zájem veřejnosti.

"D-Mars je z poloviny o výzkumu, ta druhá polovina je o publicitě. Významnou součástí tohoto projektu je získání zájmu veřejnosti a vyvolání zájmu studentů o vesmír," řekl Ron.

Video: První dům pro život na Marsu má tvar iglú

První obydlí pro život člověka na Marsu představili v Londýně. Na výstavě se podíleli i astronomové z Královské observatoře v Greenwichi. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 46 minutami

Jeden člověk zemřel po nehodě dvou motorek a auta na Chomutovsku

Po nedělní srážce dvou motocyklů a osobního automobilu ve Strupčicích na Chomutovsku jeden z motorkářů podlehl vážným zraněním, další dva lidé jsou zranění. 

"Jeden motorkář utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl," uvedl uvedl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Dodal, že motocyklistku a řidiče vozu transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy