Americký kosmonaut, který miluje Česko. Do vesmíru vzal Krtečka i kresbu Vítkova

hrz hrz
2. 5. 2018 12:04
Americký astronaut Andrew Feustel si při každé vesmírné misi s sebou bere na oběžnou dráhu kolem Země předměty spojené s Českou republikou. Jeho manželka Indira Devi Bhatnagarová má totiž české a indické kořeny. Podívejte se, jaké "české" věci se již podívaly do vesmíru.
Americký astronaut Andrew Feustel v srpnu 2009 s manželkou Indirou a knihou Jana Nerudy Písně kosmické, kterou vzal na palubu raketoplánu Atlantis.
Americký astronaut Andrew Feustel v srpnu 2009 s manželkou Indirou a knihou Jana Nerudy Písně kosmické, kterou vzal na palubu raketoplánu Atlantis. | Foto: ČTK

Písně kosmické

V květnu 2009 vzal Andrew Feustel na palubu raketoplánu Atlantis knížku Písně kosmické od Jana Nerudy.  V roce 2008 oslovil Astronomický ústav AV ČR a pověřil ho, ať mu nějaký český předmět vybere. Z mnoha návrhů nakonec vědci zvolili Nerudovu sbírku.

"Jednak proto, že jsou národním kulturním bohatstvím a jednak proto, že jsou spojeny s ondřejovskou observatoří. Jan Neruda byl kmotrem bratří Fričů, kteří ondřejovskou observatoř založili a citace z Písní kosmických jsou uvedeny na freskách historické pracovny hvězdárny," píše se na stránkách projektu Do kosmu s krtkem.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy