Musí se na ISS uklízet? Umíte se operovat? Nejlepší dotazy českých dětí pro astronauta Feustela

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 6. 2018 12:43
V rámci projektu Do kosmu s krtkem 2018 mohly děti poslat dotaz americkému astronautovi Andrewovi Feustelovi na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Organizátoři akce vybrali osm nejlepších a ty na palubu doručili. Feustel bude na dotazy odpovídat v průběhu prázdnin, my jsme otázky zobecnili a konfrontovali s nimi odborníka na kosmonautiku a šéfredaktora oblíbeného blogu Kosmonautix Dušana Majera.
Foto: NASA

Jaké jsou pocity při startu?

Jaký nejnapínavější zážitek jste zažil a jaké jste měl pocity, když jste poprvé startoval? (Lukáš Lizúch, 8 let)

Co prožívá astronaut při startu? "Když astronaut startuje poprvé, tak určitě cítí především euforii. Protože je za ním velmi dlouhá příprava, během níž si musel nastudovat spoustu podrobností. Musel podstoupit náročné fyzické a psychické testy. A teď vyráží, přichází něco, na co se těšil několik let, vlastně od chvíle, kdy byl nominován," líčí odborník na kosmonautiku Dušan Majer.

A jak je to u nováčků se zvládáním obrovského přetížení? "Na to jsou zvyklí z centrifugy, kde se přetížení nacvičuje. Několik hodin po dosažení oběžné dráhy se objevují fyzické problémy s přechodem do stavu beztíže, ale to se netýká jen nováčků, ale každého," dodává.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy