Musí se na ISS uklízet? Umíte se operovat? ptají se české děti astronauta Feustela

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
30. 6. 2018 12:43
V rámci projektu Do kosmu s krtkem 2018 mohly děti poslat dotaz americkému astronautovi Andrewovi Feustelovi na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Organizátoři akce vybrali osm nejlepších a ty na palubu doručili. Feustel bude na dotazy odpovídat v průběhu prázdnin, my jsme otázky zobecnili a konfrontovali s nimi odborníka na kosmonautiku a šéfredaktora oblíbeného blogu Kosmonautix Dušana Majera.
Foto: NASA

Jaké jsou pocity při startu?

Jaký nejnapínavější zážitek jste zažil a jaké jste měl pocity, když jste poprvé startoval? (Lukáš Lizúch, 8 let)

Co prožívá astronaut při startu? "Když astronaut startuje poprvé, tak určitě cítí především euforii. Protože je za ním velmi dlouhá příprava, během níž si musel nastudovat spoustu podrobností. Musel podstoupit náročné fyzické a psychické testy. A teď vyráží, přichází něco, na co se těšil několik let, vlastně od chvíle, kdy byl nominován," líčí odborník na kosmonautiku Dušan Majer.

A jak je to u nováčků se zvládáním obrovského přetížení? "Na to jsou zvyklí z centrifugy, kde se přetížení nacvičuje. Několik hodin po dosažení oběžné dráhy se objevují fyzické problémy s přechodem do stavu beztíže, ale to se netýká jen nováčků, ale každého," dodává.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy