Zařídili jsme setkání s Karlem Gottem i s papežem, zbývá už jen Jágr, říká šéf Ježíškových vnoučat

Foto: Ježíškova vnoučata jezdí po republice a obdarovávají osamělé seniory
"Na tom snímku je vše. Ten jednadevadesátiletý pán je opravdu šťastný. Právě dostal to, co si tolik přál - mp3 přehrávač se sluchátky," líčí šéf projektu Ježíškova vnoučata Martin Ondráček.
Za jedno z nejšílenějších přání považuje zabijačku. Málokdo čekal, že by se něco takového v domově v Benátkách nad Jizerou mohlo odehrát...
...a přesto přišel pán, jedno z Ježíškových vnoučat, a vzal s sebou řezníka a stodvacetikilové prase.
Přestože lidé mohou své dárky zdarma posílat prostřednictvím služby DHL, často nelení a vydají se za klienty sami.
Foto: Facebook Ježíškových vnoučat, Český rozhlas
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 12. 2017 13:04
Projekt Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata propojuje přání opuštěných seniorů s potenciálními dárci. Samotné organizátory překvapilo, jak veřejnost zareagovala. Do 7. prosince splnil projekt již 10 tisíc přání. Mnozí dárci navíc předávají balíčky osobně, obdarovaného si mnohdy "adoptují" a jezdí za ním dál. Plní se i zážitková přání, vnoučata už zajistila let letadlem, jízdu v závodním autě či zabijačku. Ta náročnější přání si vzal pod sebe Český rozhlas. Seniorům již splnil sen setkat se s Karlem Gottem či Jiřinou Bohdalovou, dojednal i setkání s papežem. Šéf projektu Martin Ondráček v rozhovoru pro Aktuálně.cz prozrazuje, které velké přání zatím ještě nesplnili.

Jak vypadá předávání dárků osamělým seniorům od Ježíškových vnoučat? Posílají je "vnoučata" spíše poštou, nebo předávají osobně?

Více než polovina dárků se dává osobně, což je skvělé. V životě by nás nenapadlo, že lidé skutečně budou do těch domovů jezdit. V projektu máme napojeno 550 domovů a 8000 splněných přání. Polovina z těch dárců se zvedne ze sedačky a jede za opuštěnými lidmi dárek osobně předat.

Takže to je vlastně druhý dárek - osobní návštěva, osobní kontakt…

Je to naprosto skvělé. Někomu něco koupit je fajn. Ale daleko cennější pro toho člověka je, že někdo za ním přijde. Protože samota je to, co ho trápí nejvíc. Nevěřili byste, jak šťastní pak ti lidé jsou.

Je tedy osobní předání lepší i pro dárce? Protože jinak se ošidí o tu radost, kterou vyvolají.

Ano, je to tak vždycky. Dárky dáváme proto, abychom z toho měli dobrý pocit, abychom mohli vymýšlet, čím lidem udělat radost. A ten pocit je mnohem lepší, než být sám obdarován, třeba novou košilí.

Filtrujete nějak přání, která na web Ježíškova vnoučata chodí? Někdy to působí spíše jako objednávka domova pro seniory na nové vybavení než osobní přání jedince…

Ano, někdy to působí zvláštně, chodí nám prosby o záclony či nové nádobí. Ale říkáme si - no a co, tak to asi opravdu potřebují a zlepší to klientům kvalitu života.

Desítky přání se týkaly setkání s Karlem Gottem. To by bylo pro běžné Ježíškovo vnouče asi těžko splnitelné, ale Český rozhlas se toho ujal sám a podařilo se. Jak jste to zařídili?

Ozvala se mi moje dlouholetá kamarádka Jana Adamcová, která má blízko k rodině Gottů. Pomohla nám to setkání zprostředkovat a pak už to bylo jednoduché. Pozvali jsme seniory, kteří měli toto přání a jejichž zdravotní stav umožňoval přesun do Prahy, zabrali jsme jedno ze studií Českého rozhlasu, rozmístili na stolky talířky s buchtami, uvařili kafe a vše se zdárně odehrálo. Pozvali jsme také paní Bohdalovou, protože část přání se zase týkala setkání s touto herečkou.

Jak to setkání vypadalo? Předpokládám, že si senioři užili Karla Gotta i paní Bohdalové lépe než při neosobním představení…

Moc si cením toho, že pan Gott s paní Bohdalovou přijeli, protože byli oba nastydlí, jak je období chřipek. Vyvinula se z toho příjemná diskuse vedená ředitelem zpravodajství Janem Pokorným, oba protagonisté hýřili vtipem a všichni si to moc užili. Na závěr byla autogramiáda.

Splněný vánoční sen. Možná životní sen těchto seniorů. Setkání s Karlem Gottem.
Splněný vánoční sen. Možná životní sen těchto seniorů. Setkání s Karlem Gottem. | Foto: Český rozhlas

Setkání s Mistrem tedy vyšlo, ale prý se snažíte zařídit rovněž setkání s papežem, které se také objevilo mezi přáními. Jak jste daleko?

Já vám řeknu, jak jsme daleko. V úterý 12. prosince letí naše seniorka s delegací českobudějovické diecéze na generální audienci k papežovi. Nám se podařilo ji do toho letadla dostat. Ve středu dopoledne ho uvidí, bude tam. Jestli se s ním setká osobně nebo ho "jen" uvidí zblízka, to se necháme překvapit.

Takže se zdá, že pro Ježíškova vnoučata není nic problém…

No, jedno nesplněné přání ještě máme. Jeden ze seniorů se chce setkat s naším nejslavnějším sportovcem…

Aha, takže Karel Gott vyšel, papež vyšel, ale Jarda Jágr ještě nevyšel?

No, on o tom ještě ani neví. Takže teď se to možná poprvé dozví.

Jaká kuriózní přání jste zaznamenali?

Já nemám moc rád ten výraz "kuriózní". Spíše vám řeknu, u jakého přání mě zamrazilo - jednadevadesátiletý pán si přál kytku, aby se o ni mohl starat. Tak to jsem zůstal jako zkamenělý.

Proč mu ji už dávno nikdo nedal?

Protože nikoho nemá. Ježíškova vnoučata se z těch domovů vrací s neuvěřitelnými příběhy - třeba právě o klientech, za nimiž nikdo deset let nebyl. A říkají: "Já se tam vrátím. A  půjdu za panem Novákem na Štědrý den, i v lednu, v březnu, v květnu. Protože teď mám pana Nováka a je sám." A to je pro mě osobně nejvíc, co ten projekt dokáže. Až se bude po Vánocích obdarovávání utlumovat, chci někdy v únoru dát lidi dohromady - obdarované s dárci. Již teď se zdá, že si spousta dárců svého seniora adoptovala. Byl bych šťastný, aby po projektu zbylo aspoň sto nových rodin.

Co vlastně bude s webem a projektem po Vánocích?

Tohle se nedá vypnout, říct končíme, už žádná přání, žádné dary. Musíme vymyslet, jak projekt transformovat a co s ním bude dál, až ta vánoční vlna opadne.

Jaký příběh vám i po odeznění projektu zůstane v paměti?

Do e-mailu mi přišla fotka, která mě úplně vyřídila. Na ní je hodně starý pán se sluchátky a vypadá opravdu šťastně, hodně šťastně. On si přál mp3 přehrávač se sluchátky a nyní ho dostal. Na tomhle snímku je úplně všechno, o čem ten projekt je.

Video: Seniory nejvíc trápí samota, setkání je často víc než hmotný dárek, říká autorka projektu Olga Štrejbarová

Pro jednu babičku jsme byli první návštěva po pěti letech, seniory nejvíc trápí samota, setkání je často víc než hmotný dárek, říká autorka projektu | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy