České studentce je 94 let. Životem je třeba se prosmát, promilovat, protancovat a prozpívat, říká

ČTK ČTK
12. 1. 2017 19:00
Život se má prozpívat, protancovat a ještě prosmát, jako to říkal Jan Werich, myslí si čtyřiadevadesátiletá studentka kurzů pro seniory Helena Pechlátová. A promilovat, doplnil ji podle jejího vyprávění jeden z kolegů. S tím Pechlátová souhlasila, protože jinak by lidstvo vymřelo. Tato aktivní seniorka byla jednou z oslavenkyň při dnešní tradiční akci, kterou Centrum celoživotního vzdělávání připomíná své nejstarší studenty.
Helena Pechlátová, 94letá studentka
Helena Pechlátová, 94letá studentka | Foto: ČTK

Praha - Helena Pechlátová je živou historií Centra celoživotního vzdělávání. Kurzy, které organizuje Dana Steinová, navštěvuje od roku 1988, kdy se přihlásila do nově otevřené přípravky pro univerzitu třetího věku. Vyzkoušela spoustu témat - zdravotnictví, technické obory i zahradnictví, což byl velký koníček jejího druhého manžela. "Z programu si krásně vyberete, co vás baví. Nejvíc mně dala psychologie," doplnila.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

Když byla dítě, škola ji příliš nebavila, ale do kurzů chodí s nadšením. "Protože je to dobrovolné, ve škole jsme byly nucené, tak to šlo stranou," vyprávěla.

Hlavně po nocích ráda čte. Dalším velkým koníčkem je pro ni psaní básní. Zvítězila dokonce v jedné poetické soutěži na téma "Duše v rajské zahradě". "Bylo tam dost soutěžících, třeba čtyřicetiletých. Bylo to ale tajné. Nikdo nevěděl, jestli je vám dvacet nebo devadesát," řekla.

Myslí si, že byla až moc vychovávána, aby sedávala jako panenka v koutě. Vítězství v soutěži básníků jí dodalo sebevědomí. "Teprve když mě ocenili, jsem nos zvedla a začala jsem to nějak preferovat," řekla. Básnické tvorbě se tak věnuje čím dál víc.

Ale soutěživý typ byla odjakživa. V mládí cvičila v Sokole, běhala a hrála házenou. Ze sportovních soutěží měla medaile, ale vítězství v té básnířské si cenní více.

Nejstarší účastníci Centra celoživotního vzdělávání: Helena Pechlátová, Pavel Vranský, Max Šperling, Vlasta Heroldová a Soňa Rybičková.
Nejstarší účastníci Centra celoživotního vzdělávání: Helena Pechlátová, Pavel Vranský, Max Šperling, Vlasta Heroldová a Soňa Rybičková. | Foto: ČTK

Narodila se v Poděbradech. Ve 20 letech se přestěhovala do Prahy, protože milovala divadlo. "Chodila jsem šest dní v týdnu, na stání za pár korun," vzpomínala. Vyprávěla také, jak s druhým manželem protancovala boty na parketu. Chodila také zpívat.

Letos oslaví 95. narozeniny, kromě bolavého kolena a občasného motání hlavy ve výškách je fit. "Já to mám nahoře vyjednáno do sto padesátky," prozradila. Jen si prý není jistá, jestli jí to jako ateistovi pomůže.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy