reklama
 
 

Česká stařenka dojala svět. Lidé obdivují umění a elán malérečky ze Slovácka

8. 10. 2017 8:47
Devadesátiletá malérečka ornamentů Anežka Kašpárková proslavila svoji rodnou obec Louka na Hodonínsku i své malířské umění po celém světě. Všimla si ji jak řada odborníků a kreativců, tak i široká veřejnost. Naposledy i díky serveru Bored Panda, na jehož facebookovém účtu sklidila devadesátiletá stařenka téměř 150 tisíc reakcí. Nadchla i svou vitalitou, některé fotky ji totiž zachycují, jak pracuje i na lešení.

"Anežka Kašpárková pracovala celý život v zemědělství. Zálibu v malování převzala od tamních žen a malým štětcem vytváří složité květinové vzory na místní kapličce už čtyřicet let," vypráví příběh devadesátileté ženy server Bored Panda.

Článek zveřejněný na Facebooku zaujal téměř 150 tisíc lidí z celého světa a dalších zhruba 30 tisíc ho sdílelo. 

#anežkakašpárková#czechrepublic#bulla#90#years#old#what#a#lady#inspiration

Příspěvek sdílel uživatel @hurri_lazzi,

"Proč stojí v titulku babička? Nemělo by tam být spíše umělec," komentuje jedna z uživatelek. V komentářích se jedním z hlavních témat stal právě vysoký věk paní Kašpárkové.

Ta malbu na kostelíku do letoška obnovovala každý rok, a to i v těch nejvyšších místech, kam se dostala pouze po žebříku. Jak ale uvedl server iRozhlas.cz, letos už to bohužel kvůli zdravotnímu stavu nezvládla.  

Proslulé slovácké malérečky zdobí ornamenty domy, vinné sklípky, kostelíčky či kapličky dlouhé desítky let, většinou do pozdního věku. Problém je, že ornamentika je velmi náročný obor a má svá přísná a složitá pravidla. Nejde jen o malování "kytiček" na zdi objektů. Každý ornament má svůj význam, každá vesnice své barvy a kombinace.

Staré malérečky se snaží své tradiční řemeslo předávat mladé generaci, ale zájem mezi mládeží není valný. Nicméně ve většině slováckých obcí existuje kroužek ornamentiky a několik dívek se v něm zatím najde. Přesto je ornamentika  považovaná za ohrožené řemeslo.

autoři: pej, hrz | 8. 10. 2017 8:47

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama