Česká stařenka dojala svět. Lidé obdivují umění a elán malérečky ze Slovácka

pej, hrz
8. 10. 2017 8:47
Devadesátiletá malérečka ornamentů Anežka Kašpárková proslavila svoji rodnou obec Louka na Hodonínsku i své malířské umění po celém světě. Všimla si ji jak řada odborníků a kreativců, tak i široká veřejnost. Naposledy i díky serveru Bored Panda, na jehož facebookovém účtu sklidila devadesátiletá stařenka téměř 150 tisíc reakcí. Nadchla i svou vitalitou, některé fotky ji totiž zachycují, jak pracuje i na lešení.
Anežka Kašpárková při práci.
Anežka Kašpárková při práci. | Foto: obeclouka.cz

"Anežka Kašpárková pracovala celý život v zemědělství. Zálibu v malování převzala od tamních žen a malým štětcem vytváří složité květinové vzory na místní kapličce už čtyřicet let," vypráví příběh devadesátileté ženy server Bored Panda.

Článek zveřejněný na Facebooku zaujal téměř 150 tisíc lidí z celého světa a dalších zhruba 30 tisíc ho sdílelo. 

#anežkakašpárková#czechrepublic#bulla#90#years#old#what#a#lady#inspiration

Příspěvek sdílel uživatel @hurri_lazzi,

"Proč stojí v titulku babička? Nemělo by tam být spíše umělec," komentuje jedna z uživatelek. V komentářích se jedním z hlavních témat stal právě vysoký věk paní Kašpárkové.

Ta malbu na kostelíku do letoška obnovovala každý rok, a to i v těch nejvyšších místech, kam se dostala pouze po žebříku. Jak ale uvedl server iRozhlas.cz, letos už to bohužel kvůli zdravotnímu stavu nezvládla.  

Malérečka Anežka Kašpárková
Malérečka Anežka Kašpárková | Foto: obeclouka.cz

Proslulé slovácké malérečky zdobí ornamenty domy, vinné sklípky, kostelíčky či kapličky dlouhé desítky let, většinou do pozdního věku. Problém je, že ornamentika je velmi náročný obor a má svá přísná a složitá pravidla. Nejde jen o malování "kytiček" na zdi objektů. Každý ornament má svůj význam, každá vesnice své barvy a kombinace.

Staré malérečky se snaží své tradiční řemeslo předávat mladé generaci, ale zájem mezi mládeží není valný. Nicméně ve většině slováckých obcí existuje kroužek ornamentiky a několik dívek se v něm zatím najde. Přesto je ornamentika  považovaná za ohrožené řemeslo.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy