Česká stařenka dojala svět. Lidé obdivují umění a elán malérečky ze Slovácka

pej, hrz
8. 10. 2017 8:47
Devadesátiletá malérečka ornamentů Anežka Kašpárková proslavila svoji rodnou obec Louka na Hodonínsku i své malířské umění po celém světě. Všimla si ji jak řada odborníků a kreativců, tak i široká veřejnost. Naposledy i díky serveru Bored Panda, na jehož facebookovém účtu sklidila devadesátiletá stařenka téměř 150 tisíc reakcí. Nadchla i svou vitalitou, některé fotky ji totiž zachycují, jak pracuje i na lešení.
Anežka Kašpárková při práci.
Anežka Kašpárková při práci. | Foto: obeclouka.cz

"Anežka Kašpárková pracovala celý život v zemědělství. Zálibu v malování převzala od tamních žen a malým štětcem vytváří složité květinové vzory na místní kapličce už čtyřicet let," vypráví příběh devadesátileté ženy server Bored Panda.

Článek zveřejněný na Facebooku zaujal téměř 150 tisíc lidí z celého světa a dalších zhruba 30 tisíc ho sdílelo. 

#anežkakašpárková#czechrepublic#bulla#90#years#old#what#a#lady#inspiration

Příspěvek sdílel uživatel @hurri_lazzi,

"Proč stojí v titulku babička? Nemělo by tam být spíše umělec," komentuje jedna z uživatelek. V komentářích se jedním z hlavních témat stal právě vysoký věk paní Kašpárkové.

Ta malbu na kostelíku do letoška obnovovala každý rok, a to i v těch nejvyšších místech, kam se dostala pouze po žebříku. Jak ale uvedl server iRozhlas.cz, letos už to bohužel kvůli zdravotnímu stavu nezvládla.  

Malérečka Anežka Kašpárková
Malérečka Anežka Kašpárková | Foto: obeclouka.cz

Proslulé slovácké malérečky zdobí ornamenty domy, vinné sklípky, kostelíčky či kapličky dlouhé desítky let, většinou do pozdního věku. Problém je, že ornamentika je velmi náročný obor a má svá přísná a složitá pravidla. Nejde jen o malování "kytiček" na zdi objektů. Každý ornament má svůj význam, každá vesnice své barvy a kombinace.

Staré malérečky se snaží své tradiční řemeslo předávat mladé generaci, ale zájem mezi mládeží není valný. Nicméně ve většině slováckých obcí existuje kroužek ornamentiky a několik dívek se v něm zatím najde. Přesto je ornamentika  považovaná za ohrožené řemeslo.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ottawa vyhrála v NHL venku po téměř dvou měsících

Hokejisté Ottawy zvítězili v úterním utkání NHL na ledě Buffala 5:2 a venku si připsali výhru poprvé od 4. prosince. Rozdílový gól dali při vyloučení domácího hráče Michaela Frolíka. Calgary, jehož brankář David Rittich zůstal po vystoupení na Utkání hvězd na střídačce, podlehlo doma St. Louis 4:5 po samostatných nájezdech.

Ottawa vstupovala do utkání s nejhorším využitím přesilových her v této sezoně NHL, ale v Buffalu jí početní výhody vycházely. Z této herní situace se ujala vedení 1:0, 2:1 a ve 49. minutě potrestal faul a hrubost Frolíka za stavu 2:2 Mike Reilly. Kanadský klub, který venku prohrál v předchozích sedmi zápasech, stvrdil výhru dvěma zásahy v závěrečné powerplay. Domácím se deset minut před koncem zranil gólman Linus Ullmark.

Vedení se v Calgary několikrát překlopilo ze strany na stranu. St. Louis dalo rychle první gól utkání, ale v 16. minutě už prohrávalo, protože domácí využili dvě přesilové hry. Obhájce titulu ale kontroval ještě v první třetině dvěma zásahy.

Kanadskému klubu patřilo prostřední dějství a skóre opět otočilo i díky Seanu Monahanovu, který se v zápase trefil dvakrát. Hosté ale v úvodní minutě třetí třetiny vyrovnali a v rozstřelu bylo hotovo už po druhé sérii. Rozhodující nájezd proměnil David Perron.

Další zprávy