Barcelona - Téměř třem čtvrtinám kolonií tučňáků v Antarktidě hrozí vyhynutí, pokud globální teploty vzrostou o více než dva stupně Celsia, píše se ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF) citované agenturou AFP.
Nárůst teplot o dva stupně by ohrozil polovinu míst, kde se líhnou tučňáci císařští, a 75 procent kolonií tučňáků kroužkových, uvedli zástupci WWF na Světovém kongresu o ochraně přírody v Barceloně.
Čtěte také: V Antarktidě umrzly tisíce tučňáků. Pršelo, když nemělo
Skupina odborníků na změny klimatu při OSN varovala, že průměrné teploty na Zemi mohou vzrůst během příštích sto let o více než o dva stupně Celsia.
Postupné mizení mořského ledu má také pravděpodobně negativní efekt na množství krillu, který je pro tučňáky životně důležitým zdrojem potravy.
Souvislosti: Do Brazílie doplavaly stovky tučňáků. Mnozí uhynuli
„Tučňáci jsou velmi dobře přizpůsobeni k životu v chladných a extrémních podmínkách Antarktidy," řekl pro AFP Juan Casavelos z WWF. Podle něj zatím nic kromě oteplování nezpůsobilo úbytek v jejich populaci.
„Pokud teploty porostou o další dva stupně, tyto symboly Antarktidy budou vážně ohrožené," dodal Casavelos.
Dvoustupňový nárůst vědci považují za hraniční hodnotu, po jejímž překročení budou klimatické změny mít závažné následky pro ekosystém Země včetně lidstva.
Zatímco boj proti globálnímu oteplování je dlouhodobé řešení, ochránci přírody volají po rozšíření sítě mořských chráněných oblastí, které by zpřísnily hospodaření s krillem a ukončily rybolov v Severním ledovém oceánu.
Čtěte také: Trus tučňáků obsahuje spoustu nebezpečného arsenu