Do Brazílie doplavaly stovky tučňáků. Mnozí uhynuli

vk
10. 8. 2008 16:45
Mořské proudy je zanesly daleko na sever

Rio de Janeiro - Na plážích brazilského pobřeží se čím dál častěji objevují nezvyklí návštěvníci. Stovky tučňáků magellanských urazily dlouhou cestu v mořských proudech. 

V Brazílii pak umírají vyčerpáním a na následky nemocí ze znečištění vody.

Podle serveru National Geographic se odborníci snaží přijít na to, proč se tučňáků tak daleko na severu objevuje tolik.

V červenci a srpnu, které v Jižní Americe patří mezi zimní měsíce, je poměrně běžné, že se několik desítek mladých tučňáků ocitne až na severu u pláží Ria de Janeira. Nikdy jich ale nebyly stovky.

Jindy osm, letos stovky  

Každý rok vyplavou tisíce zvířat žijících v nejjižnějším cípu Jižní Ameriky, v Patagonii, na moře chytat ryby. Některé strhnou silné mořské proudy a zanesou víc na sever.

Letos však bylo při pobřeží severovýchodního státu Bahia nalezeno na 500 mrtvých nebo umírajících tučňáků. Bahia navíc leží mnohem blíže rovníku, než kam se tučňáci v minulosti dostali.

"Globální oteplování je logická příčina," řekl klimatolog Jose Marengo z Brazilského národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE), který je členem Mezivládní komise OSN pro klimatické změny.

"Mořské proudy jsou odrazem proudů vzduchu. Letošní zima začala dříve a byla zatím mnohem krutější," vysvětlil Marengo.

A právě v důsledku toho mořské proudy, které tučňáky nesou, během obzvláště studených dní zesílily a odnesly ptáky dál než obvykle.

Čtěte také: Mexický záliv se mění v zónu smrti. Chybí kyslík

Vyčerpání a špinavá voda 

Podle bioložky z Institutu vodních savců Sheily Serrové ošetřili od konce července ve státu Bahia 474 tučňáků. Více než stovka dalších byla nalezena mrtvá.

Loni tam přitom poraněné tučňáky vůbec nezaznamenali. Zatím nejvyšší počet byl 20 nemocných tučňáků v roce 2001.

"Letos se tučňáci začali objevovat 17. července a od té doby máme denně desítky telefonátů. Už pro ně nemáme ani místo, ani čas počítat všechny ty, kteří uhynuli," dodala.

Příčinou smrti tučňáků vyplavených na brazilské pobřeží bylo většinou totální vyčerpání. Poté, co uplavali tisíce kilometrů, dorazili k pobřeží slabí, často s vážným úbytkem váhy.

Čtěte také: Ve Francii masivně hynou ústřice. Nikdo neví proč 

Ve stejnou dobu bylo o 1 200 kilometrů jihozápadněji na plážích Ria de Janeira nalezeno více než 400 mrtvých tučňáků.

 

"Mnoho z nich má na sobě ropné skvrny," řekl Andre Lima ze zoologické zahrady v Riu. "Další jsou nemocní kvůli špinavé vodě nebo mají v zobácích zapíchnuté kosti z rybích druhů, které jsou mnohem větší, než jaké tučňáci obvykle loví."

Tučňák do lednice nepatří 

Podle Gilberta Manzoniho z Laboratoře pro výzkum savců a vodních ptáků jsou ptáci umazaní od ropy nejzranitelnější.

"Ropa ovlivňuje mechanismus, který kontroluje jejich teplotu těla," řekl Manzoni.

"Opouštějí vodu, aby se ohřáli, k čemuž potřebují spoustu energie, a tak ztrácí schopnost hledat jídlo," dodal.

Čtěte také: Ze Středomoří mizí žraloci. Hrozí narušení ekosystému

Někteří z těchto ptáků se stanou oběťmi neinformovaných lidí, kteří je najdou na pláži. Vezmou si tučňáka domů a dají ho do lednice nebo ho obloží ledem. Mnoho z nich, už tak zesláblých, nakonec zemře.

Nemocní tučňáci, které lidé donesou do zoologických zahrad nebo jiných veterinárních institucí, se přitom během několika týdnů díky speciální péči mohou uzdravit.

Brazilská vláda je pak většinou posílá letadlem na jih země, odkud mohou s pomocí mořských proudů doplavat na svá původní hnízdiště.

Čtěte také: Na plážích po světě umíralo rekordní množství delfínů

 

Právě se děje

Další zprávy