V Antarktidě umrzly tisíce tučňáků. Pršelo, když nemělo

vk
11. 7. 2008 15:05
Kuřata tučňáků zmokla a nestihla uschnout

Antarktida -Tisíce mláďat tučňáků umrzly po nečekaném dešti uprostřed antarktického léta.

V západní části Antarktidy není takový déšť vůbec běžný, natož pak v letním období, uvedl na svých internetových stránkách National Geographic, který cituje lednová pozorování výzkumníka Jona Bowermastera.

Než teploty poklesly pod bod mrazu, nestačila zmoklá kuřata tučňáků uschnout. A umrznula.

Katastrofu, která zdecimovala mladou populaci antarktických tučňáků, připisuje Bowermaster klimatickým změnám.

"Nejde jenom o tání ledovců," řekl. "Zabíjí to tyhle malé, roztomilé ptáky, kteří jsou tak oblíbení ve filmech."

Dvě třetiny v ohrožení

Mrznutí kuřat je podle nejnovějších výzkumů jen jedním z příkladů, jak lidská činnost ohrožuje přibližně dvě třetiny všech druhů tučňáků.

Ochránci přírody se snaží bojovat za záchranu tučňáků. I s pomocí filmů, v nichž představují oblíbené hrdiny.
Ochránci přírody se snaží bojovat za záchranu tučňáků. I s pomocí filmů, v nichž představují oblíbené hrdiny. | Foto: warnerbros.com

Člověk je decimuje i jinak. Třeba v Argentině umírají pod koly aut.

Bioložka Dee Boersmová z univerzity ve Washingtonu studovala téměř 25 let populaci tučňáků magellanských v argentinském Punta Tombo.

Ona a její kolegové zjistili úbytek populace o 22 procent od roku 1987, přičemž k největšímu poklesu došlo v roce 1991 kvůli velké ropné skvrně.

Mnoho argentinských tučňáků uvízlo v rybářských sítích, zahynulo kvůli hladomoru spojenému s nadměrným rybolovem nebo zemřelo kvůli vzestupu hladiny moří, kdy tučňáci musejí plavat dál od svých hnízd, aby se nakrmili.

"Tučňáci musejí za potravou urazit asi o 60 kilometrů víc než před deseti lety," tvrdí Boermsová. Přestože staří to většinou přežijí, mladí často umírají.

Záchrana tučňáků

Boermsová se při ochraně tučňáků snaží využít jejich popularity jako filmových a kreslených postaviček z filmů.

"Kdyby lidé věděli, jak negativně tučňáky ovlivňujeme, mohli bychom mnohé věci změnit."

Bojuje za vytvoření mezinárodní instituce, která by pravidelně monitorovala tučňáky, aby získala vhled do změn v potravních řetězcích v oceánech a při dlouhodobých klimatických změnách.

"Kdybychom jim mohli více rozumět, pravděpodobně bychom dokázali zmenšit problémy, které tučňáci a další druhy mají - a možná zachránit i sebe sama," myslí si americká bioložka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy