Špinavý trik, Blanchett a McConaughey se blíží Oscarům

ČTK Kultura ČTK, Kultura
19. 1. 2014 12:50
Sdružení filmových a televizních herců ocenilo jako nejlepší obsazení snímku Špinavý trik.
Amy Adams hraje hlavní ženskou postavu ve Špinavém triku.
Amy Adams hraje hlavní ženskou postavu ve Špinavém triku. | Foto: Reuters

Los Angeles - Americké Sdružení filmových a televizních herců (SAG) ocenilo kriminálku Špinavý trik jako film s nejlepším hereckým obsazením. Cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli si odnesla Cate Blanchett za svůj výkon ve snímku Jasmíniny slzy, nejlepším hercem v hlavní roli byl vyhlášen Matthew McConaughey za účinkování ve filmu Klub poslední naděje. Ceny SAG jsou v hereckých kategoriích považovány za dobrý ukazatel toho, kdo v březnu získá Oscara.

Drama Klub poslední naděje bylo oceněno i v kategorii nejlepšího herce ve vedlejší roli, kterou vyhrál Jared Leto. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli pak dostala Lupita Nyong'o ze snímku z otrokářské éry v Americe 12 let v řetězech.

Vůbec nejlepší herecké obsazení měl podle SAG film Špinavý trik, v němž účinkovali Bradley Cooper, Amy Adamsová, Jennifer Lawrenceová a Christian Bale. Kriminálka Špinavý trik má spolu s vesmírným thrillerem Gravitace také nejvíce nominací na Oscara. Každý ze snímků byl nominován v deseti kategoriích.

Zlaté glóby nemají jasného vítěze, podělili se všichni

Udílení ocenění SAG je ostře sledovanou součástí hollywoodské sezóny rozdávání cen, která vyvrcholí 2. března vyhlášením cen Americké filmové akademie, Oscarů. Právě herci - SAG sdružuje asi sto tisíc herců pracujících v USA - tvoří jednu z největších skupin hlasujících o udílení Oscarů.

Herecká asociace oceňovala také představitele z televizních projektů. Nejlepšími herci v televizních filmech se přitom staly legendy známé především z pláten kin. Michael Douglas tak získal ocenění za svůj herecký výkon ve filmu televize HBO Liberace! a Helen Mirrenová za účinkování ve filmu Phil Spector, který je rovněž z produkce HBO.

Několik ocenění posbíral sitcom z produkce ABC Taková moderní rodinka, který byl vyhlášen za nejlepší komediální seriál a Ty Burrell se stal nejlepším hercem komediálních seriálů. Nejlepší televizní komediální herečkou pak byla vyhlášena Julia Louisová-Dreyfusová ze seriálu Viceprezident(ka).

SAG udělilo cenu za celoživotní dílo 81leté Ritě Moreno známé například z filmového zpracování muzikálu West Side Story (1961). Moreno na pódium doslova přitančila a vysloužila si ovace vestoje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy