Londýn - Vítězství britského talentu, otitulkovala BBC článek o držitelích mezinárodních televizních cen Emmy, jež se udělují pořadům a seriálům vzniklým mimo Spojené státy. Přestože jejich informace o udělování cen se často blíží českému referování o NHL, tentokrát se chlubí právem. V New Yorku získali ostrovní zástupci trofeje v sedmi z deseti kategorií.
Druhou Emmy získal britský Life on Mars; seriál o detektivovi cestujícím časem byl už před dvěma lety vyhlášen nejlepším dramatickým cyklem. Nejlepší komediální sérií je I.T. Crowd -čili Ajťáci, kteří se právě na Channel 4 chystají na třetí sérii.
Nejlepším hercem je vyhlášen David Suchet známý i u nás jako televizní Poirot; cenu ale dostal za roli v životopisném seriálu Maxwell, kde hraje titulní postavu britského mediálního magnáta.
Ceny uděluje Mezinárodní akademie televizních věd a umění; do letošního ročníku se nominovalo 40 pořadů a seriálů ze 16 zemí mimo Spojené státy. Domácí, americké pořady, jsou ocenňovány ve dvou vlnách v září.
Čtěte také: Televizního Oscara získali šílenci z reklamky Reality show o ledvinu byla mystifikace Na ČT2 přicházejí nejslavnější Ajťáci na světě |
Cenu pro nejlepší herečku obdržela Lucy Cohu za drama Forgiven stanice Channel 4. Její hrdinka nahlásí, že její muž zneužívá jejich dvanáctiletou dceru, ale posléze přesto pokračuje ve společném soužití.
Na ostrovy putuje i cena za dokument, tu vyhrál film The Beckoning Silence: o horolezci, který se snaží přežít v Alpách. Britům patří i cena za pořad o umění - za Strictly Bolshoi o choreografu Christopheru Wheeldonovi. Oba pořady znovu pocházejí ze stanice Channel 4.
Britům patří také cena v kategorii pro děti a mládež, kde vyhrál pořad Shaun the Sheep.
Nizozemsko vyhrálo trofej za pořad, který vyvolal kontroverze po celé Evropě. Tamní tvůrci převzali cenu v kategorii zábavných pořadů bez scénáře za reality show The Big Donor Show.
Nejprve se mluvilo o tom, že tři osoby s nemocnými ledvinami tu budou usilovat o to, aby jim údajně smrtelně nemocná žena darovala své orgány. Posléze se ukázalo, že to byla mystifikace s cílem tlačit na vládu, aby změnila zákony ošetřující darování orgánů.
Vůbec první Emmy připadla Jordánsku; v nové kategorii telenovel za love story příběh The Invitation z prostředí palestinských měst.
Mezi televizními filmy na pokračování a minisériemi zvítězilo argentinské drama Television por la identidad o babičkách, které hledají vnoučata předaná k adopci diktátorským režimem po vraždách jejich rodičů.
Čestná cena připadla tvůrci amerického televizního seriálu Právo a pořádek Dicku Wolfovi; seriál běží od roku 1994.