Na ČT2 přicházejí nejslavnější Ajťáci na světě

gra, krk
11. 4. 2008 20:22
V pátek startuje úspěšný sitcom IT Crowd
Partička IT ve svém království
Partička IT ve svém království | Foto: Archiv

Praha - Byla by to vlastně skvělá zpráva: Česká televize začíná v pátek uvádět pod názvem Ajťáci britský "počítačácký" sitcom IT Crowd.

Jenže jako skoro všechno poslední dobou u veřejnoprávní stanice to má svá ale. ČT seriál uvádí až dva roky poté, co byl odvysílán v Británii, takže mezitím už ho zná celý svět, samozřejmě díky internetu a ajťákům.

Nebo aspoň ti, kterým je blízký, protože mají co dočinění s prací "ve firmě" - a tedy i s podivnou profesí, jež vznikla s koncem 20. století. Do téhle kategorie dnes ovšem spadá skoro každý, takže IT Crowd je prý vůbec nejstahovanější seriálem.

Navíc ČT uvádí seriál v rámci Horečky páteční noci až ve 23:10. A to je doba a den, kdy na televizi čučí - snad jen ti ajťáci. Jediným plusem je, že se Ajťáci vysílájí v původním znění s titulky, takže snad zůstanou zachované nejen situační, ale i slovní gagy.

Týpky, kteří mají divný smysl pro humor, často mastné vlasy a nikdy nejsou k dispozici, když je člověk potřebuje, zkoumá seriál důkladně a bez politické korektnosti. Na druhou stranu se jen výjimečně najde divák, který ty zoufalce už po prvním dílu nemiloval.

Sitcom irského režiséra Grahama Linehana - který stojí i za podobně stylově laděným seriálem Black Books - vznikl pro Channel 4 a zavede diváky do blíže nespecifikované společnosti Reynholm Industries. IT oddělení je zašité kdesi v útrobách megabudovy a vyznačuje se haldou kabelů a papírů.

IT Crowd
IT Crowd | Foto: Archiv

Roy tu čte komiksy a pracovní dobu stráví listováním v katalogu spodního prádla. Jeho parťákem je upjatě pomatený Moss, který skoro vždycky způsobí katastrofu.

Žije s matkou, která mu říká, jaké by měl nosit oblečení a účes. Co z normálního života neví, tedy skoro všechno, to si vygoogluje; a hasiče "volá" e-mailem.

Do jejich doupěte přichází coby nová vedoucí Jen, která nemá o světě počítačů ani potuchy. Doplní základní sestavu, která bojuje proti vystajlovanému zbytku firmy za svoje fleky a svůj klid.

IT Crowd byl nominován na prestižní televizní ocenění Rose d'Or za nejlepší sitcom roku, další nominaci získal od Britské Akademie filmu a televizních umění.

Mosse ztvárnil herec Richard Ayoade, jeho kolegu Chris O'Dowd, který má na kontě snímky Festival, Vera Drake, Hotel Very Welcome. Jen si zahrála Katherine Parkinsonová.

První série obsahuje šest dílů a na televizních obrazovkách se objevila v roce 2006; v Česku už ji diváci mohli vidět už na HBO pod názvem Partička IT. Tak si ho také nejčastěj překřtili ti, kdo si ho stáhli. 

Když se odborník na výpočetní techniku pustí do výroby spodního prádla...
Když se odborník na výpočetní techniku pustí do výroby spodního prádla... | Foto: Archiv

Velký zájem si záhy vyžádal druhou řadu, která má rovněž šest dílů. Tu ale ČT zatím ve vysílacím plánu nemá. Škoda, i když seriál vznikl pro komerční stanice, mohl by sloužit skoro jako vzor veřejnoprávní zábavy - pokud tedy nechce být  ČT jen televizí pro důchodce.

Fanoušci na serveru IMDb.com dali sérii 8,9 hvězdiček z deseti. Seriál, který se natáčel před živým obecenstvem, se dostal i na DVD.

A o fanoušky každopádně nouzi nemá. I u nás vznikla řada internetových nadšeneckých stránek.

"Je to jeden z mála sitcomů, který podle mě lze srovnávat s Červeným trpaslíkem. Ale možná je to vtipné jen pro toho, kdo má ve svém okolí člověka, který slouží jako důkaz, že si nepoužitelnost počítačových géniů jen nevymysleli," napsal na webu jeden z fanoušků.

Na fanouškových stránkách se už objevily zprávy nebo spíš zbožná přání, že vznikne třetí série. Kdy to ale bude, není jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy