New York - Britské stanice si v úterý odnesly polovinu z deseti mezinárodních cen Emmy, které se v USA udílejí pořadům vzniklým „ve zbytku světa". Nejvděčnějším okamžikem pro média ovšem bylo nečekané zjevení Lady Gaga.
Zpěvačka hned na začátku ceremonie v newyorském Hiltonu předala „čestnou cenu zakladatelů soutěže" dalšímu Britovi Nigelu Lythgoeovi, producentovi reality show American Idol a So You Think You Can Dance, kterému poděkovala, že jí dal kdysi jako jeden z prvních příležitost k vystoupení.
Ceny pro mimoamerické pořady vysílané v USA rozdává International Academy of Television Arts & Sciences, ve které jsou profesionálové z 50 zení a pěti stovek společností. Ve 39. ročníku pocházelo 40 pořadů nominovaných v deseti kategoriích z rekordních 20 zemí; předávání podruhé uváděl Jason Priestley.
Do Británie, která tradičně boduje i díky jazykové spřízněnosti, míří letos například obě herecké ceny. Julie Walters ji získala za ztvárnění britské labouristické političky Mo Mowlam v životopisném filmu Mo na Channel 4. Neortodoxní představitelka „new labour", která zemřela na mozkový nádor, měla velký podíl na severoirské mírové dohodě podepsané v roce 1998.
Christopher Eccleston byl oceněn za výkon v sérii Accused vyprávějící příběhy lidí, kteří čekají ve vazbě na soud. Eccleston (někdejší Doctor Who) hrál instalatéra svíraného finančními potížemi i náboženskými pochybnostmi, který najde na zadním sedadle taxíku 20 000 liber. Nejprve je zdvojnásobí v ruletě, ale pak o všechno přijde.
Čtěte také:
Televizní Oscar znovu patří chrtům z reklamky
Filmová Milénia jsou jen špatně vyprávěné příběhy
Accused získalo i cenu za nejlepší dramatickou sérii. Série přitom vůbec nebyla v nominacích. Nahradila ale další ostrovní minisérii Sherlock, která nakonec soutěžila o nejprestižnější, primetimeové ceny.
Další dvě „britské Emmy" patří dvěma pořadům z Twenty Twenty Television zaměřeným na mládež. Cena za arts programming patří sérii Gareth Malone Goes to Glyndebourne. V ní se televizní popularizátor sborového zpěvu Malone účastní příprav opery s pěvecky nezkušenými teenagery. Emmy za „zábavu bez scénáře" (non-scripted entertainment) pak připadla pořadu The World's Strictest Parents, který vysílá vzpurné teenagery na deset dní do zahraničí k přísným rodinám.
Cena za televizní film/minisérii míří ke švédské filmové trilogii Milénium natočené podle bestsellerů Stiega Larssona. Filmy o novináři Mikaelu Blomkvistovi a tetované hackerce Lisbeth Salanderové vznikly v letech 2007 a ž 2009. Do kin se už zanedlouho chystá americká verze první ze tří knih, kterou natočil David Fischer s Danielem Craigem.
Emmy za dokument byla udělena kanadskému snímku Life with Murder. Film vypráví o rodičích, kteří se snaží pochopit dvacetiletého syna, jenž zabil svou o rok mladší sestru. Že vraždil právě jejich syn, se přitom dozví až během natáčení; dokument zaznamenává i výpověď mladého vraha.
Nejlepší telenovelou je portugalská Lacos de Sangue (Blood Ties) a komediální cena patří belgickému (vlámskému) pořadu Benidorm Bastards ze stanice 2BE. Show pracuje na principu skryté kamery a vytvářejí ji amatérští herci-senioři.
Ti vyrážejí do ulic, aby nachytali mladé lidi a zároveň tak na obrazovkách bojovali proti ageismu (vyřazování starších lidí ze života). Program už byl prodán do 20 zemí světa a mluví se o tom, že síť NBC chce vytvořit americkou verzi, jíž by uváděla legendární, 89letá herečka Betty White.
Další čestná cena připadla indickému mediálnímu mogulovi Subhashi Chandrovi, který před dvaceti lety založil první satelitní stanici v Indii a tím narušil státní monopol.