Televizní Oscar znovu patří chrtům z reklamky

Pavel Kroulík
20. 9. 2011 11:47
Scorsese má Emmy za mafiánskou ságu Boardwalk Empire
Foto: Reuters

Los Angeles - „Šílení" reklamní chrti z New Yorku si počtvrté za sebou odnesli z udělování amerických televizních cen Emmy trofej za nejlepší dramatický seriál. 

Seriál Mad Men pojednává o době, kdy byla politická nekorektnost standardem a na škodlivost kouření nikdo moc nevěřil. Pravidelně vyhrává kritické žebříčky nejlepších pořadů roku a důrazem na vizuální detaily patří k tomu nejstylovějšímu, co lze na obrazovce vidět; ovšem žádná úlevná nostalgie se tu nekoná.

Foto: Reuters

Mad Men mají ambice vypovědět něco o společenských změnách, které se v 60. letech projevily navenek i v soukromých životech. Vysílá je malá kabelovka AMC a jsou dáváni za příklad, že televize (a zejména menší stanice) dnes muže být stejně invenční jako film.

Úspěšní mafiáni

Seriál ovšem pohořel v dalších kategoriích, i když měl 19 nominací; k hlavní ceně připojil jen jedno ocenění z „technických" Emmy, které se rozdávaly před týdnem jako prolog primetimeových cen. Neuspěli ani největší favoriti Mad Menů:  Jon Hamm ani Elisabeth Moss nominovaní na cenu pro herce v hlavní dramatické roli.

Poměrně překvapivým vítězem v dramatické mužské kategorii je Kyle Chandler ze seriálu Friday Night Lights, fotbalového dramatu z prostředí konzervativního Texasu. 

Čtěte také:
Nové seriály v USA: Dinosauři i Charlieho andílci
Americkým seriálem roku jsou reklamní chrti z New Yorku
Přichází moderní rodinka v nesitcomovém sitcomu
Nejvíc šancí na Emmy má příběh podnikatelky Winsletové

Herec porazil i Steva Buscemiho nominovaného za mafiánskou ságu Boardwalk Empire (Impérium - Mafie v Atlantic City) z HBO. Tento výpravyný seriál nicméně přinesl režisérskou cenu v kategorii dramatických pořadů Martinu Scorsesemu, který natočil úvodní díl a pak dohlížel na seriál jako producent.

Jako nejlepší dramatická herečka byla oceněna Julianna Marguliesová ze seriálu Dobrá manželka (The Good Wife). Její postava je na začátku manželkou vysoce postaveného právníka, který se ocitne ve vězení pro korupci. Proto se vrací k právnické kariéře, aby se mohla postarat o rodinu; vylupuje se z dlouholetého stínu vlivného muže a získává pod kontrolu vlastní život.

Cenu za vedlejší roli v dramatu dostala Margo Martindaleová ze seriálu Justified, Peter Dinklage se stal nejlepším vedlejším hercem v dramatu díky účinkování v novém, fanoušky zbožňovaném seriálu Hra o trůny z HBO. 

Foto: Reuters

Stejně jako Mad Men, rovněž vítěz v kategorii nejlepší komediální seriál si nepřišel pro cenu poprvé. Taková moderní rodinka (Modern Family) vyhrála už loni a nyní opět porazila takové soupeře jako Glee, 30 Rock nebo Kancl.  Právě od posledně jmenovaného převzal seriál žánr mockumentu (falešného dokumentu) a s jeho pomocí se snaží zachytit obraz typicky spletité situace v moderní rodině.

Humor i tolerance

Seriál z ABC, který je brán jako odpověď na uměleckou ofenzivu malých kabelovek, dokázal vzít typické sitcomové rodinné schéma a vzkřísit je i pro alternativnější a náročnější skupinu diváků. Ve hře jsou rozvedené páry, druhá manželství, adopce i gay partnerství, věkové i etnické rozdíly. Producent sitcomu Steve Levitan při předávání líčil, jak mu v době natáčení přišel poděkovat homosexuální pár, že dělají lidi tolerantnějšími.

Taková moderní rodinka uspěla i v kategoriích vedlejších cen pro komediálního herce a herečku (Julie Bowenová a Ty Burrell) a má rovněž ocenění za nejlepší scénář a nejlepší režii mezi komediálními seriály. Ani ona ovšem nedosáhla na hlavní herecké ceny.

Coby nejlepší komediální herečka si sošku ženy s křídly odnesla Melissa McCarthyová ze seriálu Mike & Molly, kde hraje ženu, která lásku najde ve skupině lidí usilujících o snížení nadváhy. Jim Parsons, představitel fyzika Sheldona Coopera ze seriálu Teorie velkého třesku, se již druhý rok po sobě stal nejlepším komediálním hercem. Už popáté tak vyšel naprázdno Steve Carrel z americké verze Kanclu, tradičně neuspěl ani Hugh Laurie z Dr. House.

Foto: Reuters

Asi největším překvapením nedělního večera je prohra ceněné minisérie Mildred Pierce z HBO, která byla jedním z velkých favoritů večera a měla vůbec nejvíc nominací. Odehrává se za krize ve 30. letech a vypráví o rozvedené matce, která si otevře restauraci. V kategorii nejlepší miniseriál však musela série ustoupit příběhu Downton Abbey o životě britské rodiny v letech před první světovou válkou, který vyrobila britská ITV 1.

HBO opět vítězí 

Kate Winsletová, která hraje v Mildred Pierce hlavní roli, nicméně získala svou první Emmy - jako nejlepší herečka v miniseriálu (stejnou roli skvěle sehrála i Joan Crawfordová ve stejnojmenném  noir filmu z roku 1945). Kolega Winsletové z téže série, Guy Pearce, dostal cenu pro nejlepšího herce z miniseriálu ve vedlejší roli.

Nejlepším hlavním hercem v miniseriálu se stal Barry Pepper z kontroverzní série The Kennedys, která jeden čas měla problém najít stanici, jež by ji vysílala. Cena pro vedlejší herečku v minisérii patří Maggie Smithové za  Downton Abbey.

Foto: Reuters

V kategorii nejlepší soutěžní reality show se vrátil na výsluní pořad The Amazing Race. Ani podeváté tak neuspěla pěvecká soutěž American Idol, i když se jí v poslední době opět daří, co se týče sledovanosti.

Na počet Emmy tradičně zvítězila kabelovka HBO, jež získala celkem 19 cen. PPBS jich má 14, následují CBS (11), Fox (9), ABC (8) a NBC (6). Co se týče jednotlivých pořadů, nejvíc cen (8) má Boardwalk Empire právě z HBO; nicméně sedm z nich je technických. Se šesti cenami jsou na druhém místě Downton Abbey, pět má kromě Modern Family nakonec i Mildred Pierce.

Přímý přenos uváděla Jane Lynchová, která v současnosti hraje v muzikálu Glee, a pojala ho v duchu oslavy televize. První reakce chválily její výkon jako vtipný a jiskřivý. Převládala v nich spokojenost s výsledky i s pruběhem večera, kde se mimo jiné objevil i uklidněný Charlie Sheen, na jaře vyhozený kvůli excesům ze seriálu Dva a půl chlapa. 

Následné reakce už byly však kritičtější a psaly spíš o nevyrovnanosti i občasné nudě. Každopádně ceremoniál sledovalo 12,4 milionu diváků, což je oproti loňku pokles o milion lidí a nejslabší výsledek za posledních pět let.

Možná se na výsledku podepsalo i to, že pár dní před udílením se o Emmy mluvilo v kontroverzních souvislostech. Stanice Fox vystříhala některé části předtočeného skeče, ve kterých Alec Baldwin žertoval na téma nedávného skandálu s odposloucháváním telefonických hovorů. Za kauzou totiž stojí Murdochův mediální gigant News Corp., jehož součástí je i Fox.

 

Právě se děje

Další zprávy