Praha - Homer, Bart i Líza budou dál Čechům zjevovat tajemství amerického maloměsta.
O víkendu startuje nová řada příběhů o žluté rodince. Už sedmnáctá série poběží každou neděli na druhém programu patnáct minut po šesté hodině večerní.
V prvním dílu nazvaném Ohňostroj oddanosti má Homer zase problém. Půjčil si od mafie peníze a vsadil je na výsledek fotbalového utkání. A nebyl by to Homer, kdyby neprohrál a nevěděl, jak peníze získat zpátky.
Propůjčil proto dům na natáčení lechtivého filmu, ale je potřeba z domu dostat Marge a děti. Co takhle návštěva Santovy vesničky? A co na tom, že je srpen?
Simpsonovi české diváky pořád zajímají; zatímco na prvním programu běží Události, na druhém ČT vysílá každý pracovní den reprízu sedmé řady.
Za dvě desítky let se ze Simpsonových, kteří původně vznikli v roce 1987 pro sérii krátkých skečů v Show Tracey Ullmanové, stal celosvětový fenomén.
Kreslení hrdinové, kterým dal jejich tvůrce Matt Groening do vínku žlutou pleť a vykulené oči, jsou dnes nejdéle vysílaným animovaným programem v historii.
Kultovní seriál se vysílá ve dvacetiminutové podobě od roku 1989; pro mnoho cizinců je symbolem Ameriky a hlavním zdrojem informací o tamní mentalitě. V anketě BBC byl Homer zvolen za největšího Američana historie.
Ve Spojených státech Simpsonovým navíc patří jeden z nejprestižnějších televizních časů - premiérové díly se vysílají v neděli večer. A pokud se některý z popkulturních fenoménů nebo osobností v seriálu objeví, bývá to finální potvrzení hvězdného statusu.
Za osmnáct let v seriálu osobně promluvila řada populárních osobností.
Líza se třeba dala vést k buddhismu Richardem Gerem a Barta učil jezdit na skateboardu Tony Hawk. Ve Springfieldu si zahráli (a své postavy namluvili) Red Hot Chili Peppers nebo Elton John. Na návštěvě Londýna Simpsonovi potkali Tonyho Blaira.
Českému divákovi, který Simpsonovy může sledovat od ledna 1993, sice kvůli dabingu zůstaly hlasy čtyř stovek speciálních hostů utajeny, přesto patří česká verze Simpsonů k nejpovedenějším.
Letos poprvé se žlutá rodinka objevila na filmovém plátně a byl to další úspěch. V Česku snímek vidělo 400 tisíc lidí, i proto asi neuniknul zdejším pirátům, kteří čím dál víc loupí i zahraniční filmy.
Den po tuzemské premiéře se na internetu objevila kopie i s českým dabingem pořízená přímo v kině. Na dopadení pachatele nicméně stačily policii tři dny.
Devatenáctiletému Josefu Šubrovi, studentovi oboru kuchař-číšník, to Česká protipirátská unie pěkně spočítala a zjistila, že zhruba 100 tisícům lidí, kteří si kopii stáhli, sice ušetřil za vstupenky v hodnotě 10 milionů korun, ale společnosti Bontonfilm způsobil škodu pět milionů korun.
Pachatel je už obviněn a hrozí mu peněžitý trest, trest odnětí svobody šest měsíců až pět let a trest propadnutí věci. Na jeho podporu dokonce vznikla petice na internetu.