Glosa: Doktor Martin dává lidem to, co chtějí: Donutila

Martin Svoboda Martin Svoboda
5. 9. 2015 9:24
One man show Miroslava Donutila plní, co slibuje: hodně prostoru pro populárního herce. Stačí to?
Doktor Martin
Doktor Martin | Foto: Česká televize

Na první pohled se zdá, že koupit licenci na britský seriál Doktor Martin je celkem zbytečné, protože není ničím zvlášť zajímavý, a důvod chtít ho přesně dějově kopírovat se hledá jen těžko. Přesto už ho našli v několika evropských zemích a ukázalo se, že tento nenápadný formát může být v podstatě sázka na jistotu. Nyní se k nim přidává i Česko díky své veřejnoprávní televizi.

Tuzemská verze se přesouvá z přímořského městečka do beskydského zapadákova, kam přijíždí distingovaný lékař z Prahy neschopný příliš dobře komunikovat s lidmi. Okamžitě si znepřátelí polovinu obyvatel a sám sympatie vůči nim rovněž nepředstírá. Jeho lékařské schopnosti jsou ale znamenité a on, z nejasných důvodů, ztratil lukrativní pozici v hlavním městě, takže mají všichni důvod pokusit se, aby tohle soužití fungovalo.

Smysluplná klišé

Co do zápletek první epizody celkem přesně kopírují předlohu, což není na škodu, protože ačkoliv originál nedosahuje zvláštních kvalit, pomalé "oťukávání" doktora a jeho pacientů je rozvrženo celkem logicky. A víc není zase tak potřeba.

Nabízí se nám zkrátka tradiční příběh namyšleného bručouna, který se bude jen postupně otvírat jednodušším, ale srdečnějším venkovanům. Jde jistě o klišé jako hrom, na diváky však zjevně platí, a jakkoliv jsou prakticky veškeré postavy formované podle stereotypů, britský původ v podobě dobře promyšlené a rozvrstvené škály těchto stereotypů se nezapře a působí poměrně vkusně.

V našem konkrétním případě ale příliš nezáleží na tom, o čem Doktor Martin vypráví, protože ho ztvárňuje Miroslav Donutil. Tady veškeré argumenty padají, protože fenomén tohohle herce je stěží popiratelný, ať se nám líbí, nebo ne.

Fenomén Donutil

Donutil se může objevit v kriminálce (Labyrint) nebo v artovém filmu (Cesta do Říma), a i kdyby v nich dělal cokoliv, okamžitá reakce bude smích poloviny sálu/obýváku. Jde už takřka o trademarkovou figuru a Donutil si to moc dobře uvědomuje, když říká, že předlohu neviděl a nemá ji potřebu vidět, protože ví nejlíp sám, co má dělat.

Rozumějme: Bude prostě sám sebou se všemi svými grimasami, dikcí a bonmoty, protože víc jeho publikum nechce a nestojí o "herecký výkon" nebo "přesvědčivou postavu". Na jednu stranu seriál maličko rozbíjí, protože se těžko někdy může nastavit osobní rovina, když hrdinu nelze vnímat jako "doktora Martina", ale prostě "Miroslava Donutila", jinou rovinu tím ale seriál získává. A tuto rovinu, tedy Donutilovu one man show, publikum ocení.

Její podoba navíc nijak zvlášť neuráží vkus. Můžeme na ni z principu nadávat, skutečnost je ale taková, že diváci patřící do cílové skupiny budou nejspíš uspokojeni a nebude třeba jim to vytýkat. Z dramatického hlediska není Doktor Martin žádný zázrak, ale když vezmeme v úvahu, co je jeho záměrem, tedy dát lidem jejich oblíbence, v podstatě neselhává a není mu mnoho co vytýkat. A pokud vás představa Donutila, jak za tu hodinu nesleze z obrazovky a nepřestane se pitvořit, odrazuje, věřte svému instinktu.

 

Právě se děje

Další zprávy