Tajemství rodu: Bohdalová se dozví pravdu o StB z 50. let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 8. 2015 11:41
Startuje druhá řada cyklu Tajemství rodu. Odhalí, kdo měl ve svém rodě krutě stíhané politické vězně či kdo pochází z mocné otrokářské rodiny.
V další řadě cyklu Tajemství rodu se Jiřina Bohdalová dozvěděla po šedesáti letech pravdu o svém otci, vězněném komunisty. | Video: Zuzana Hronová

Praha – Je to napínavá detektivka s neznámým koncem a je to hodně nakažlivé, říkají tvůrci druhé řady cyklu České televize Tajemství rodu, který bude mít premiéru v úterý 1. září. 

Po první řadě se Češi vrhli na genealogii a zkoumání svého rodu. Archivy se dostaly do obležení, jejich návštěvnost se zpětinásobila a archiváři nestíhali odbavovat lidi dychtící po rodokmenu. Genealogií se nakazily i osobnosti české kultury a samy tvůrce pořadu oslovovaly, že by chtěly vypátrat tajemství svého rodu. Mezi nimi byli i Jiřina Bohdalová, Miroslav Donutil či Jaromír Hanzlík.

"Před první řadou se nám osobnosti těžko sháněly, bály se, že to bude nějaký bulvární formát a šťourání do soukromí. Po první řadě se nám naopak osobnosti hlásily aktivně samy,“ pochvaluje si vedoucí projektu a dramaturgie Věra Krincvajová.

Tři čtvrtě roku pak zkoumali s genealožkou Helenou Voldánovou a vojenským historikem Eduardem Stehlíkem historii jednotlivých rodů. Mnoho osobností museli odřeknout proto, že jejich rodinné dějiny jsou málo zajímavé.

Tvůrci Tajemství rodu: Eduard Stehlík, Helena Voldánová, Věra Krincvajová, Alena Zárybnická, Jolana Voldánová
Tvůrci Tajemství rodu: Eduard Stehlík, Helena Voldánová, Věra Krincvajová, Alena Zárybnická, Jolana Voldánová | Foto: Zuzana Hronová

"Měli jsme první ligu osobností, ale mnoho rodokmenů plyne tak hladce a předci se chovali tak normálně, že by to nedalo na formát 52 minut," říká Krincvajová.

Hned na úvod cyklu čeká diváky velice silný příběh, který odhalí historici spolu s populární herečkou Jiřinou Bohdalovou. Veřejnost ji má spjatou s deset let starou aférou, kdy úspěšně bojovala za vymazání ze seznamu agentů StB. Tvůrci pořadu její minulost znovu prověřili. Zjistili, že herečka je skutečně "čistá" a že Státní bezpečnost naopak šla proti ní. Její otec byl totiž v 50. letech odsouzen za napomáhání velezradě a přechovávání zbraní.

"Komunistům se podařilo rozdělit rodiny, které společně bojovaly proti nim. Je to pro mě nejhustší třináctá komnata, do níž jsem kdy nahlédl,“ naznačuje režisér dílu o Jiřině Bohdalové Karel Koula. "V té špíně z 50. let, která se objevila v nedávno otevřených archivech bezpečnostních složek, je tajemství nejen Jiřinky, ale i celého českého rodu," dodává režisér.

"Jsou tam skutečně neuvěřitelné věci,“ přitakává vojenský historik Eduard Stehlík. "Po šedesáti letech se nám podařilo objasnit, co se stalo na počátku 50. let, a docílili jsme toho, že jedna část rodiny zjistila, jak to všechno bylo.“ Tatínek Jiřiny Bohdalové totiž podepsal slib mlčenlivosti a svazky bezpečnostních složek se otevřely teprve v roce 2008.

První řada zaznamenala také obrovský genealogický boom. "Já chodím pravidelně do badatelen, ale neměla jsme si kam sednout, badatelny byly úplně plné a archiváři mě nejdřív trochu proklínali. Ale pak byli rádi, že vlastně propagujeme jejich práci a že si národ začal jejich práce vážit,“ říká genealožka Helena Voldánová.

Stejnou zkušenost má i vojenský historik Eduard Stehlík. Nárůst ve vojenském archivu byl ze tří tisíc návštěvníků měsíčně na 15 tisíc, což způsobilo hodně problémů, nebylo dost prostoru ani archivářů. "Lidé si pak uvědomili, že tímto formátem mohou zpropagovat svoji práci a mohou se také třeba ozvat proti leckdy nedůstojným podmínkám své práce."

Cyklus podle licence celosvětově úspěšného britského formátu BBC Who Do You Think You Are je napínavý i pro samotné protagonisty. Ti totiž podle pravidel nevědí, co historici na jejich rod vypátrali, a dozvídají se vše během pátrání s televizním štábem. Jejich emoce – šok, překvapení, smích i slzy  jsou díky tomu zcela autentické.

Herci podobný postup nemají podle tvůrců pořadu moc rádi, protože jsou zvyklí pracovat s emocemi plánovaně – na požádání pláčou nebo se smějí. Tady ale netuší, co je čeká v příští minutě. Jednu z velmi emotivních chvilek prožil štáb s hercem Jaromírem Hanzlíkem. "Už jsme vypínali kamery a končili, když byl zmíněn pro nás nepodstatný detail. Jenže pana Hanzlíka úplně sebral. Říkal: ‚Myslel jsem si, že mě nedostanete, ale povedlo se vám to," líčí vedoucí projektu Věra Krincvajová.

Specifikem pořadu je také bourání staletí tradovaných rodinných legend. „V devadesáti procentech se ukáže, že to je jen pěkná pohádka a že se vše odehrálo úplně jinak,“ říká genealožka Voldánová.

To se stalo například při natáčení s hudebníkem a hercem Matějem Ruppertem, jenž štábu velice zábavně vyprávěl jednu generacemi tradovanou rodinnou historku.

"Jenže my jsme mu ji rozebrali na části a ty jsme jednu po druhé házeli jako hračky do kanálu. Zjistili jsme, že ten příběh se odehrál úplně jinak. Zbyly z něj jen základní parametry,“ usmívá se vedoucí projektu.

Z tohoto důvodu pak štáb počká, až rodina rozbití legendy a odhalení pravdy vstřebá, a dotáčí její pozdější reakce.

„Cílem pořadu určitě není ničit legendy, a navíc musím dodat, že za ty legendy naházené do kanálu jsme se snažili daným osobnostem najít jiné, které jim udělají radost,“ dodává vojenský historik Eduard Stehlík.

Diváci kromě příběhu Jiřiny Bohdalové z 50. let či rozmontování legendy děděné generacemi Ruppertů uvidí, jak se Miroslavu Donutilovi spolu s odborníky a štábem podařilo vypátrat předky až do 14. století, což se podaří málokomu. Muzikantka a spisovatelka Natálie Kocábová zase v Jižní Karolíně zjistí, že její předkové se tu stali jednou z nejmocnějších otrokářských rodin amerického jihu.

"Jsou tam skutečně dechberoucí životy. Máme štěstí na zajímavé příběhy. I když některý nepotěší z morálního hlediska, pořád je to moje historie,“ komentuje natáčení svého dílu Kocábová.

Herec a režisér Jiří Mádl objeví v historii svého rodu mimořádné hrdiny. "Jakýkoliv náznak hrdinství mě potěšil. Nemyslel jsem si, že objevím šlechtický rod nebo zapomenuté dědictví, ale v nějaký vzdor v těžkých dobách jsem věřil,“ říká Mádl.

Druhá řada Tajemství rodu startuje na obrazovkách České televize v úterý 1. září příběhem Jiřiny Bohdalové.

Při startu druhé série mohou archivy očekávat ještě větší nápor na své svazky. Genealožka Helena Voldánová nicméně varuje zájemce, že starší prameny jsou psány starým písmem, v němž si lidé bez patřičných znalostí nepočtou.

"Genealogický boom mi nicméně dělá velkou radost. Genealogie je nádherný koníček, který spojuje rodiny. Tuto krásnou vědu se snažíme dlouhá léta propagovat besedami či výstavami, ale proti reklamě, kterou oboru udělal seriál, to bylo jen přicmrndávání," uzavírá.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy