Doktor Martin: Pražák Donutil ordinuje v Beskydech

Barbora Roubalová
3. 9. 2015 9:00
Miroslav Donutil jako asociální chirurg z Prahy, který přijíždí dělat obvodního lékaře do malého beskydského městečka, se představí divákům už tento pátek.
Miroslav Donutil jako doktor Martin Elinger.
Miroslav Donutil jako doktor Martin Elinger. | Foto: Česká televize

Praha – Doktor Martin je jedním z nových seriálů, které na podzim uvede Česká televize. V hlavní roli cévního chirurga z Prahy, který z osobních důvodů ukončil kariéru a rozjel se ordinovat do beskydského městečka Protějov, se představí Miroslav Donutil.

Šestnáctidílná první série je volnou adaptací britského seriálu Doc Martin, který se ve Velké Británii vysílá už od roku 2004 a dočkal se zpracování i ve Francii, Španělsku, Holandsku a Řecku.

"V původní verzi se příběh odehrává u moře, které u nás bohužel nemáme, takže jsme místo toho zvolili hory. Konkrétně Beskydy, které jsou podle nás filmově nevyužité,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková.

Seriálové městečko Protějov jsou pak ve skutečnosti Velké Karlovice. Na lokální nářečí nakonec tvůrci rezignovali. „Stalo se totiž, že herci z Ostravy mluvili pražsky, herci z Prahy brněnsky, tak jsme se rozhodli na to netlačit, důležitá je přirozenost,“ vysvětluje producent Vratislav Šlajer. V seriálu navíc hrají nejen Češi, ale i Slováci – celý projekt vznikal v koprodukci se slovenskou veřejnoprávní televizí.

Miroslav Donutil si roli vynikajícího lékaře, který ovšem dost pokulhává v komunikaci se svým okolím, velmi pochvaluje. „Po přečtení scénáře k několika dílům jsem věděl, že jsem pro seriál ztracen. Je to psané britsky, vtipně a rafinovaně. Anglický originál jsem neviděl, chci hrát doktora podle sebe,“ vysvětluje herec přístup, který při práci zvolil.

Rozhodně se nejedná o typicky lékařský seriál. Je spíše o mezilidských vztazích, především o konfrontaci pražského doktora v obleku s obyvateli městečka v horách. Mimochodem, obleků vystřídá doktor Martin v první sérii celkem šestnáct – osm modelů, každý ve dvou provedeních pro případ zakrvácení.

Nejtěžší byly pro Donutila scény, kde musí provádět lékařské úkony. I když byly při natáčení přítomní odborní poradci, stejně si připadal neohrabaně. "Můj vztah k doktorům je však velice pozitivní. S postupujícím věkem si ho musíte vypěstovat a zintenzivňovat," směje se Donutil.

Lékařskou pomoc musel vyhledat přímo na place. Pokousal ho totiž jeden z jeho hlavních hereckých partnerů, pes Píďa. „Moje role nechová k tomu psovi žádné vřelé city. Neustále mu říkám, ať táhne, že ho nechci, a on mě přes to všechno musí mít rád,“ popisuje Donutil.

Nejužší vztah má doktor Martin s učitelkou ze základní školy v podání Jitky Čvančarové. V roli tetičky se objeví Jana Štěpánková, další protějovské občany si zahrají Norbert Lichý, Gabriela Marcinková či Robert Mikluš. Režie se ujal Petr Zahrádka.

První díl poběží už tento pátek od 20:00 na prvním programu České televize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy