Draci, krev, nahota. Hra o trůny nezklamala ani potřetí

Martin Svoboda
3. 4. 2013 13:30
Hra o trůny ani zklamat nemohla. Láká stále na tytéž atrakce
Foto: Profimédia

Glosa - Hra o trůny vstoupila poslední březnový den do třetí sezony. Každý, kdo chce, díky knižní předloze velmi přesně ví, čeho bude svědkem. Úplně každý trochu zvědavější divák si pak je vědom, že ještě nejsme ani v polovině sedmidílné, zatím nedokončené knižní ságy. Přesto však náklonnost k seriálu z produkce HBO nepolevuje, první díl aktuální řady naopak sledovalo ještě o něco víc diváků.

Ty tuzemské pak potěší, že prakticky souběžně s americkou premiérou byla epizoda i s českými titulky uvedena legálně na internetu. Producenti zkrátka rozhazují další sítě. Vědí, že potenciál zdaleka nevyčerpali.

Foto: HBO

Hra o trůny se totiž ráda prezentuje jako největší seriálový fenomén současnosti, záleží ale na úhlu pohledu. Například co do facebookových fanoušků se s pěti miliony zářezy pohybuje v kategorii TV Shows až okolo sedmdesátého místa. Sledovanost navíc silně ovlivňuje omezená dostupnost HBO.

Ta na druhou stranu seriálu pomáhá k pozici nejprodávanějšího seriálu na DVD a Blu-Ray nosičích. Ale i nejstahovanější série současnosti, což je však svým způsobem také značný úspěch a tvůrci jsou více či méně otevřeně pyšní i za tuto „zapovězenou" výhru. Na každý pád vycítili, že diváků může být ještě víc.

Každý sleduje Hru o trůny?

Představa, že „každý sleduje Hru o trůny", rozhodně není tak úplně pravdivá, přesto však máme co do činění s jednou z nejsilnějších současných značek na obrazovce. Pokud se podíváme na další statistiky, zjistíme, že seriál, jenž v počtu facebookových příznivců vede, tedy Simpsonovi s 62 miliony fanoušky, ohodnotilo na největší světové filmové a televizní databázi IMDb.com 78 tisíc uživatelů (se skóre 8,7/10). V případě na Facebooku ani ne desetinové Hry o trůny jde ale o 292 tisíc duší (9,4/10), tedy zaokrouhleně čtyřnásobek.

Foto: Profimédia

Ukazuje se, že máme před sebou velmi silnou komunitu věrných diváků. Jiné seriály možná zná a sleduje víc lidí, tvrdé jádro, které se nespokojí s jedním kliknutím na sociální síti, ale chce své oblíbence dál podporovat a vychvalovat, je však zásadně silnější u zlatého vejce HBO.

Foto: HBO

Jinými slovy se seriál častěji hodně líbí a má velký potenciál vychovávat si fanoušky, kteří jen tak neodejdou. Což je snem každého producenta.

Sen se HBO splnil, potvrzuje to i fakt, že početně diváků neustále přibývá. Pokud první epizodu první série sledovaly v USA dva miliony diváků, tak první epizodu druhé už čtyři a premiérový díl třetí dokonce čtyři a půl.

Většinou se nestává, aby seriál ještě třetí rok nabíral diváky, naopak dochází k filtrování, dokud nezůstane jen ono tvrdé jádro, jež se postupně drolí tak dlouho, dokud nepřestane být lukrativní další díly produkovat a seriál neskončí. Zdá se však, že Hra o trůny ještě svého vrcholu nedosáhla. O drolení nemůže být ani řeč.

Konec Starkovic puberty

V HBO k tomu mířili už od dob Říma, až nyní se ale očividně podařilo vytvořit dokonalou směs zábavy. Hra o trůny našla žánr ještě vděčnější než zvulgarizovanou historii - a sice zvulgarizované fantasy - a dál tlačí na znovuobjevené exploatační prvky osmdesátých let, tedy nahotu a násilí, jimiž prokládá kontrastně seriózní a košatý děj, pokrývající snad všechny v žánru myslitelné motivy.

Foto: HBO

Na velmi výraznou menšinu nespokojených diváků to působí trochu jako „devatero řemesel, desátá bída", podle drtivé většiny však vzniká úžasně komplexní projekt. Vlastně to dává smysl.

Ve Hře o trůny se málokdy zachází do hloubky, je ale načrtnuto tolik příběhů a nabídnuto tolik atrakcí, že si divák pokaždé něco najde. Ať už draky, nebo nahotu. A dokud si dost diváků pustí každý příští týden pokračování, není důvod cokoliv měnit. U televizních seriálů toto pravidlo platí bezvýhradně.

Proto se ve třetí sérii alespoň podle dojmu z první epizody nic nemění. U mnohých seriálů platí, že sezony se od sebe přístupem liší, vynikali v tom například Ztracení, již vyloženě měnili žánry, až tím leckoho odrazovali. Hra o trůny oproti tomu působí velmi celistvě a bez upozornění by bylo těžké určit zlomy.

Foto: HBO

Snad s jednou výjimkou. Premiérový díl opět disponuje nuceně vecpanými prsy spanilé děvy, naštěstí už ale nejde o několikaminutové, samoúčelné a děj zastavující nudistické exhibice jako v první sérii ani dialogy prováděné jakoby náhodou nahými postavami ze série druhé.

Že by Hra o trůny vyrůstala z puberty? Bylo by načase, protože roztomile okatě vložené soft porno scény už působily spíš směšně než eroticky nebo drsně.

V HBO mají své fanoušky jisté, tak pokud něco velmi výrazně nepokazí, mohou trochu ubrat na lákadlech a věnovat se skutečné kvalitě, pro kterou má Hra o trůny nepochybně vlohy.

 

Čtěte také
Ledově krásná ilustrace knihy. Hře o trůny chybí oheň

 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy