Bouře mečů přivede do Hry o trůny i krále za Zdí

Kultura Kultura
27. 2. 2013 23:55
Zjistěte, jaké postavy a intriky se objeví ve třetí řadě seriálu Hra o trůny
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zpracování cyklu Georgie R.R. Martina Píseň ledu a ohně brzy převede na televizní obrazovky jedny z nejoblíbenějších a nejintenzivnějších okamžiků celé knižní série.

Třetí kniha nazvaná Bouře mečů (A Storm of Swords) je nabita událostmi a zároveň patří k nejdelším z pěti dílů, které jsou zatím vydané. Třetí sezóna Hry o trůny bude proto zahrnovat přibližně polovinu knihy, a řada událostí tak zůstane na dovyprávění ve čtvrté sezóně.

Čtěte také
Piráti měli v roce 2012 nejradši seriál Hra o trůny

Ledově krásná ilustrace knihy. Hře o trůny chybí oheň

Ovšem i tak budou nové epizody bohaté na vzrušující pointy. Devátá část zatím neznámého jména vyvrcholí důležitou událostí, která pro scénáristy a producenty seriálu Davida Benioffa a D.B.Weisse představovala jeden z hlavních důvodů pro adaptaci knih. Autor předloh Georgie R. R. Martin opět napsal scénář k jedné z epizod,  tentokrát se má jednat o sedmý díl s názvem Chains (Řetězy). Kromě tohoto názvu je zatím znám pouze titul třetího dílu - Walk of Punishment (Pochod trestu).

Druhou epizodu napsala Vanessa Taylor a pátou Bryan Cogman. Zbytek byl vytvořen duem Benioff a Weiss.  

Král za Zdí a Královna Dračího kamene

Foto: HBO

Stejně jako v druhé sezóně přibude k dosavadním postavám řada nových hrdinů, intrikánů a zlosynů.

Do Králova přístaviště například přichází Olenna Tyrell, přezdívaná „Královna trnů", babička nové snoubenky mladého krále Margaery a sera Lorase. Olennu bude představovat slavná britská herečka Diana Rigg (V tajné službě Jejího Veličenstva).

V Západozemí přibývá spousta lidí, kteří si dělají nárok na skutečné královské tituly. Na Dračím kameni se blíže seznámíme s manželkou Stannise Baratheona, královnou Selyse, jejíž role připadla Taře Fitzgerald (Tmavomodrý svět) a jejich dceru, princeznu Shireen, si zahraje třináctiletá Kerry Ingram.

Je zajímavé, že oproti knize chybí v osazenstvu Dračího kamene Edric Bouře, bastard zesnulého krále Roberta, což fanoušky nutí k zamyšlení nad možnou změnou děje.  

Když jsme naposledy viděli Jona Sněha, byl na cestě k vůdci Divokých Mancemu Nájezdníkovi. Jelikož hrát Krále za Zdí odmítl hrát Dominic West, drsným dezertérem od Noční hlídky se stal Cierán Hinds známý mnohými postavami mužů vzbuzujících autoritu, ať už jako Julius Caesar v seriálu Řím či například marťanský král Tardos Mors z Johna Cartera. Součástí „dvora" Manceho Nájezdníka jsou šaman Orell (Mackenzie Crook) a válečník Tormund Obrozhouba (norský herec Kristofer Hivju). 

Foto: Aktuálně.cz

O kus světa jižněji se ukáže Bratrstvo bez praporů vedené Berricem Dondarrionem v podání Richarda Dormera (The Scapegoat). Dormer střídá v interpretaci postavy Davida Scotta, jenž se coby Dondarrion objevil v krátké scéně první sezóny. Mezi další významné postavy Bratrstva patří kněz Pána světla Thoros z Myru, jemuž propůjčil tvář britský komik Paul Kaye. Televizní a divadelní herec Philips McGinley se stane lučištníkem Bratrstva jménem Anguy.

Jaimemu Lannisterovi a Brienne z Tarthu se přilepí na paty Locke (postava nahrazující knižního Varga Hoata) v podání Noaha Taylora a jeho „padlý mistr" Qyburn (Anton Lesser). 

Spatříme sídlo Tullyů Řekotočí

Jelikož konečně spatříme sídlo rodu Tullyů Řekotočí, došlo také na obsazení bratra Catelyn Tully Stark. Edmure Tully bude představen jako Tobias Menzies, jenž stejně jako Hinds hrál v Římě, tentokrát postavu Bruta. Strýc Tullyuvských sourozenců Brynden dostane tvář Cliva Russella (Sherlock Holmes).

K malému Brandonovi Starkovi se na cestách připojí sourozenecká dvojice Jojena a Meery Reedových, kteří se v knižní předloze objevili již na stránkách Střetu králů (druhé knihy). Jojena bude hrát dvaadvacetiletý Thomas Sangster a  Meeru stejně stará Ellie Kendrick, která v seriálu BBC hrála oběť Holocaustu Annu Frankovou.

Foto: Aktuálně.cz

Zajímavým nováčkem do seriálu je také Iwan Rheon, známý z pseudo-superhrdinského seriálu Misfits: Zmetci, kde se proslavil jako nesmělý mladík s (původně) schopností neviditelnosti jménem Simon. Jeho postava ve Hře o trůny je zatím známá pouze jako Chlapec. Vzhledem k tomu, že má podle zpráv hrát ve scénách se zajatým Theonem Greyjoyem, fanoušci spekulují, že se jedná o Ramseyho Sněha, bastarda lorda Boltona.

Daenerys Targaryen mezitím na východním kontinentu Essos je rozhodnuta dát dohromady sílu, která by jí umožnila Západozemí dobýt. Setká se tak s pány městského státu Astopor, k nimž patří obchodník s otroky Kraznys mo Naklaz (Dan Hildebrand) a dostane se tak k možné koupi slavných válečníků Neposkvrněných, jimž velí Šedý červ (Jacob Anderson). Během své výpravy se také setká s žoldáky jménem Daario Naharis (Ed Skrein) a Prendahl ze Ghezn (Ramon Tikaram). Její novou služebnicí se stane mladá Missandei (Nathalie Emmanuel).

První epizoda třetí sezóny se v USA objeví 31. března, u nás tradičně bude seriál vysílán o den později.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co nabídne TV program?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy