Praha - Proč ve velkých nákupních centrech fasují prodavačky Venušiny kuličky a jak je možné, že kamrádi vašich kamarádů našli v jídle sperma, kočičí drápky a dětskou moč? Po Četnických humoreskách připravuje brněnské studio seriál o městských legendách ze současnosti.
Seriál vychází ze dvou úspěšných sbírek městských legend, které vydal knižně pod názvem Černá sanitka etnograf Petr Janeček. Za pomoci "dopisovatel" nashromáždil historky uváděné slovy To kamarád mého kamaráda měl kamaráda a tomu se stalo, že...
Čtěte také: Černá sanitka přijela podruhé. A není to fáma Děti krade supermarket, ne černá sanitka Rozhovor: Novodobé fámy jsou hlavně z dovozu |
Nejklasičtější je titulní story o sanitce, která jezdí městy, sbírá malé děti a odváží je neznámo kam kvůli jejich orgánům.
Populární jsou příhody o vrazích a úchylech, stejně jako mýty týkající se automobilů, drog, alkoholu či erotiky, v dalších zákeřní cizinci přidávají do jídel ony nečekané přísady.
Natáčení seriálu právě probíhá a skončí v červnu; na prázdniny je plánován střih a postprodukce. Seriál vzniká v krajině kolem Máchova jezera a Bezdězu, v Doksech, ale i v Praze a Brně.
Vznikne patnáct dílů seriálů, který bude vysílat veřejnoprávní televize na ČT1 od září do konce roku vždy jednou týdně. Jeden díl bude mít šestadvacet minut a vždy bude zachycovat jeden příběh z knížky.
Přitom bude mít dvě části - hereckou a publicistickou. "V té první se diváci dozví samotný příběh, v té druhé části pak průvodce pořadu bude zabývat tím, jak příslušný městský mýtus vznikl, proč a jak se šířil," řekla Aktuálně.cz mluvčí brněnského studia Hana Orošová.
V seriálu se objeví řada známých herců, ale každý jen v jedné epizodě. V právě natáčených dílech hrají Kamil Pulec, Bob Klepl, Jitka Schneiderová, Jitka Sedláčková nebo Tereza Voříšková.
Jediným spojníkem mezi jednotlivými bude průvodce Roman Zach, který bude uvádět část publicistickou.
Seriál vyrábí brněnské studio ČT ve spolupráci s produkční společností Frmol. Na literární přípravě se podílí větší počet scenáristů pod vedením Jana Stehlíka, režiséry jsou Mojmír Kučera a Jiří Novák.
S nápadem na televizní verzi sbírky Černé sanitka přišel Kučera už na začátku loňského roku. "První podoba námětu vznikala na základě konzultací režiséra s dramaturgem ČT Brno Jiřím Šimáčkem, se kterým se rozhodli profilovat televizní verzi děsivých historek z knihy Petra Janečka jako kombinaci inscenovaného a publicistického pořadu," rekapituluje mluvčí.
Etnograf Petr Janeček svoje příběhy označuje za moderní varianty hrůzostrašných legend, pohádek, bájí a pověstí. Pryč jsou doby, kdy se mýty o vodnících, Bílé paní nebo čertech ve mlýnech šířily při draní peří z generace na generaci a potulní kejklíři si je barvitě přikreslovali.
Pohádky a starobylá vyprávění se postupně oblékly do nového kabátu, nešíří se jen ústní formou, ale i prostřednictvím e-mailu či médií. Podstata tzv. urban legends je však stále stejná. Legendy zachycují děsuplné, humorné i erotické historky, které porušují vžitá pravidla, léčí strach, přinášejí katarzi a ventilují obavy z neznámého.