Praha - Hned do úvodní scény prvního dílu čtvrté řady seriálu režiséra Hynka Bočana a scenáristy Jiřího Stránského Zdivočelá země si autoři připravili překvapení v podobě vzácného hosta. Scénář diváky přenese do roku 1990 a na Hradě přivítá delegaci bývalých letců RAF sám Václav Havel.
Prezident, který si v seriálu střihl své o dvacet let mladší alter ego, se okamžitě ptá po Maděrovi, ústředním hrdinovi seriálové ságy, kterého hraje Martin Dejdar. Prý nemůže přijet, protože jeho kobyla čeká hříbě, vždyť víte, jaký je, omlouvají ho kolegové. Nakonec se letci s Havlem shodnou, že Maděrovi připraví překvapení a Havla k němu přivezou jako nečekaný dárek k narozeninám.
Poté se děj přenese do února 1976, kde se společenství věrných přátel vedené neformálně Maděrou snaží žít slušně a bez kompromisů s režimem v normalizačním Československu. Přestože scéna s exprezidentem je klasický WTF moment, u něhož přemýšlíte, jestli je bezděčně směšný nebo tak nějak po havlovsku roztomilý, celá sága si drží na naše televizní poměry spíše nadprůměrnou úroveň.
Kontrapunkt k Vyprávěj
Tiskové konference, na níž v úterý ČT prezentovala první díl poslední řady, se zúčastnili i generální ředitel Petr Dvořák a programový šéf Milan Fridrich. I to svědčí o tom, jakou důležitost přikládá vedení veřejnoprávní televize seriálu rozprostírajícím se přes čtyřicet let v čase od padesátých let do roku 1990. Dvořák koneckonců seriál zmiňoval jako jednu z priorit už ve svém projektu, s nímž se loni ucházel o místo generálního ředitele.
Není divu. Česká televize může poukazem na ságu napsanou bývalým politickým vězněm Jiřím Stránským dokazovat, že myslí na své veřejnoprávní poslání. Je to takový kontrapunkt k úspěšnému cyklu Vyprávěj, který na normalizaci vzpomíná prizmatem „každý jsme si tehdy nějak zadal, ale taková holt byla doba". Stránského příběh ukazuje, že ne všichni si tehdy zadali.
I první díl čtvrté řady staví některé z postav před etické dilema: zejména Jerry (Jakub Wehrenberg), předseda neortodoxního zemědělského družstva Jerry, v němž „maděrovci" našli azyl ve třetí sérii, musí zvažovat velmi nepříjemně, jaké kompromisy smí udělat směrem ke komunistickému kádrovi Vokounovi (Tomáš Pavelka). Souhlas od svých blízkých ale na rozdíl od selankovitého seriálu Vyprávěj čekat nemůže.
Instrument paměti národa
Zdivočelá země není žádné veledílo, které by aspoň po formální stránce čeřilo zdejší zatuchlé seriálové prostředí. Přesto se dá souhlasit se slovy Václava Havla, které v úterý připomněli tvůrci ze záznamu z tiskové konference konané u příležitosti startu třetí řady seriálu.
Bývalý prezident si udělal čas na novinářskou projekci díla svého přítele Jiřího Stránského a při té příležitosti prý zaprosil, jestli by se v pokračování nenašla nějaká ta rolička pro amatérského herce.
Před novináři pak pronesl, že sice není žádný velký „pozorovatel seriálů", ale že Zdivočelá země je jednak zábavná a napínavá a na straně druhé představuje důležitý „instrument paměti národa"
Možná trochu moralistní stanovisko, ale při pohledu do letního programového schématu komerčních televizí, v němž se objevují i takové hrůzy jako normalizační oslava hrdinné armády s názvem Chlapci a chlapi, má své opodstatnění.
Čtvrtá řada seriálu odstartuje 3. září poté, co televize zopakovala v průběhu roku všechny předchozí díly seriálu, který se s příslušnými pauzami drží v produkčních plánech ČT už sedmnáct let.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TV program na další dny.