Studenti v Tokiu si užili promoci na dálku. Diplomy dostali roboti s jejich obličeji

Magazín Magazín
9. 4. 2020 11:50
Vysokoškolským studentům, kteří na konci zimního semestru úspěšně absolvovali státnice a teď je jim líto, že se kvůli uzavření škol nemohou zúčastnit promocí, svitla naděje. Na jedné tokijské univerzitě s pomocí robotů vynalezli způsob, jak se čerství držitelé titulů mohou slavnosti zúčastnit i na dálku.
Namísto tváří měli roboti nasazené tablety, na jejichž displeje se prostřednictvím webkamery v reálném čase přenášely obličeje studentů.
Namísto tváří měli roboti nasazené tablety, na jejichž displeje se prostřednictvím webkamery v reálném čase přenášely obličeje studentů. | Foto: Reuters

Konání jarních promocí na japonských vysokých školách zkomplikovala pandemie koronaviru. Kantoři Business Breakthrough University v Tokiu přesto nechtěli čerstvé absolventy ochudit o slavnostní předávání diplomů, a tak s pomocí moderních technologií zorganizovali ceremonii, které se studenti mohli zúčastnit na dálku.

Jak informovala agentura Reuters, novopečení držitelé titulů seděli v pohodlí domova, odkud přes internet ovládali roboty se svými avatary. Stroje se jmenují Newme (v překladu z angličtiny nové já) a vyrobili je vývojáři ze společnosti ANA Holdings, kteří své výtvory při této příležitosti dokonce oblékli do typických talárů a čepic.

Namísto tváří pak roboti měli nasazené tablety, na jejichž displeje se prostřednictvím webkamery v reálném čase přenášely obličeje studentů. Následně každý robot jeden po druhém zamířil k pódiu, aby si od učitelů, kteří byli na rozdíl od studentů přítomní i fyzicky, převzal diplom. Akademici každému zatleskali a poblahopřáli, zatímco prezident univerzity Keniči Ómae pokládal diplomy na stojany umístěné ve středu robotích těl.

Škola chtěla, aby pro roboty platila v karanténě přijatá omezení fyzické vzdálenosti, takže museli dodržovat patřičné rozestupy.
Škola chtěla, aby pro roboty platila v karanténě přijatá omezení fyzické vzdálenosti, takže museli dodržovat patřičné rozestupy. | Foto: Reuters

"Dostávat diplom na veřejném místě v čase, kdy se sám nacházím v soukromí, je skutečně úplně nový zážitek," řekl prostřednictvím svého avatara jeden ze studentů Kazuki Tamura, když obdržel magisterský titul. Univerzita teď doufá, že se nezvyklá podoba promocí ujme a rozšíří i na další školy.

Zmíněná ceremonie ovšem měla poněkud omezenou kapacitu. Škola totiž chtěla, aby pro roboty platila v karanténě přijatá omezení fyzické vzdálenosti, takže museli dodržovat patřičné rozestupy, a na jednu slavnost se tak vešli jenom čtyři.

Ředitel školy o nápadu, aby děti nosily ve škole roušky: 

Budeme se muset naučit s koronavirem žít. Důležitější než fyzické zdraví je zdraví duševní, míní ředitel ZŠ Antonína Čermáka Petr Karvánek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy