Přes den kněz, večer DJ. Portugalský duchovní pomáhá lidem během pandemie hudbou

Reuters Magazín Reuters, Magazín
12. 4. 2020 13:45
Pro Guilherma Peixota ze severního Portugalska je hudba stejně důležitá jako náboženství. Minulý rok dokonce při návštěvě papeže ve Vatikánu nejvyššího představitele katolické církve požádal o posvěcení svých sluchátek. A když pandemie koronaviru dorazila i do Portugalska, našel si jiný způsob, jak lidi rozveselit. Každý pátek a sobotu večer přenáší svůj DJ set na Facebooku.
Guilherme Peixoto, DJ, kněz
Guilherme Peixoto, DJ, kněz | Foto: Reuters

Guilherme Peixoto ze severoportugalského města Póvoa de Varzim není úplně typický duchovní. Každý pátek a sobotu večer totiž 45letý Portugalec vymění své roucho za tričko, nasadí si sluchátka a začne mixovat svou oblíbenou hudbu. Celý svůj DJ set navíc přenáší živě na Facebooku. 

"Právě teď je velmi důležité využívat sociální sítě k tomu, přinášet lidem do života trochu zpestření. A lidé vypadají pobaveně, když vidí kněze, který hraje hudbu on-line," řekl agentuře Reuters. 

Peixoto přitom ve svých živých vysíláních, která odehrává ze svého domova ve farní části Laundos, nezapomíná ani na výzdobu. Kromě mixážního pultu a stroboskopických barevných světel nechybí ani barevné dekorace. Jako je obrovský obraz pozlaceného slona, barevný slunečník nebo další doplňky na pláž. 

Peixoto přitom ve svých živých vysíláních, která odehrává ze svého domova ve farní části Laundos, nezapomíná ani na výzdobu.
Peixoto přitom ve svých živých vysíláních, která odehrává ze svého domova ve farní části Laundos, nezapomíná ani na výzdobu. | Foto: Reuters

"Díky, knězi, za skvělou muziku," napsal jeden ze sledujících jeho koncertu. Jiný připsal, že děkuje za to, že jim zlepšuje náladu v době nouze. 

Portugalský duchovní navíc využívá svůj Facebook i pro to, aby lidem připomínal, že mají zůstat doma a zdraví. Mše i pohřby mají raději sledovat na internetu. "Chci lidem ukázat, že ačkoliv jsou kostely zavřené, existují další způsoby, jak se modlit," dodal Peixoto. 

"Tahle situace pomůže proměnit církev"

Jeho on-line koncerty lákají tisíce lidí všech věkových kategorií. Jakmile pandemie koronaviru skončí a život se vrátí k normálu, duchovní bude pokračovat ve svém dýdžejování především v rámci své komunity během letních měsíců, jako to dělá již více než deset let. 

"Právě lidé mě neustále popohání kupředu a nutí mě se zlepšovat," říká Peixoto, který před několika lety absolvoval kurz pro DJ, aby se zlepšil.

Stejně jako portugalský kněz využívá sociální síť pro své živé přenosy hudby, i další členové duchovní komunity se v této době obrací na moderní technologie, pomocí kterých přenáší svá kázání.

"Kněží konečně začínají rozumět, jak důležité jsou tyto kanály. Tahle situace určitě může pomoci zásadně proměnit církev," myslí si Peixoto. 

Koronavirem se v Portugalsku nakazilo více než 11 tisíc lidí a podlehly mu zhruba tři stovky nakažených. V jihoevropské zemi platí již třetí týden nouzový stav, jsou uzavřeny kostely, školy a další služby, které nejsou životně důležité. Omezen je také pohyb lidí.  

 

Právě se děje

před 22 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy