Instagrameři i přes karanténu chodili k modré laguně. Policie vodu obarvila na černo

ČTK ČTK
2. 4. 2020 8:13
Ani celonárodní karanténa nezabránila anglickým uživatelům Instagramu, aby se hromadně vydávali ke dvěma bývalým vápencovým lomům v Harpur Hillu, které si díky své jasně modré vodě vysloužily přezdívku "Modrá laguna". Policie se proto rozhodla pro radikální krok, aby fotekchtivým návštěvníkům vzala vítr z plachet - obarvila vodu na černo, napsal zpravodajský server CNN.
Policie obarvila dříve jasně modrou vodu v lomu v Harpur Hill na černo, aby lidé přestali místo v době karantény navštěvovat.
Policie obarvila dříve jasně modrou vodu v lomu v Harpur Hill na černo, aby lidé přestali místo v době karantény navštěvovat. | Foto: Reuters

Minulé pondělí zakázal britský premiér Boris Johnson obyvatelům opouštět domovy, aby zabránil dalšímu šíření koronaviru. "Pokud nebudete tato nařízení dodržovat, policie bude mít pravomoci k jejich prosazení," řekl Johnson, který byl sám pozitivně testován na koronavirus.

Navzdory tomu ale podle policie lidé dál navštěvovali nepoužívaný lom, který je oblíbenou turistickou atrakcí. "Proto jsme se na toto místo vydali a použili jsme barvivo na vodu, aby vypadala méně atraktivně," uvedla policie z nedalekého Buxtonu a dodala: "Prosím, zůstaňte doma."

Není to poprvé, co se malebné laguny v lomu ležícím asi tři hodiny jízdy severozápadně od Londýna zbarvily na černo. Tyto vodní plochy sice mohou vypadat jako tropický ráj, ale podle oficiálních činitelů obsahuje voda toxické chemikálie a její pH dosahuje 11,3 - například čpavek pro domácí použití má pH 11,5 a bělidlo na prádlo zhruba 12.

Nápisy kolem lomu turisty varují, že voda obsahuje vraky automobilů, mršiny zvířat a odpadky. A pokud ani to nepomůže, přebarví policie čas od času vodu na černo, aby lidem zabránila v ní plavat.

 

Právě se děje

Další zprávy