Česká republika, Ferda Mravenec i Gottwaldov. To všechno vzniklo na Nový rok

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 1. 2019 7:33
Konec starého a začátek nového roku se vždy bral jako zlomový okamžik. Neslavil se však vždycky 31. prosince, ale třeba v březnu či klidně 1. září. A dost dlouho se bujaře neslavil vůbec, spíše se rozjímalo a modlilo. Na Silvestra se hroutila římská říše i Československo, začaly se používat metry či měřit počasí. Na Nový rok se zrodily Gottwaldov, Česká republika i Ferda Mravenec. Spolu s filozofem a historikem Vladislavem Dudákem jsme pro vás vybrali tucet zajímavostí vztahujících se k tomuto datu, podívejte se.
Foto: Zuzana Hronová

Na jakého Silvestra nikdy nezapomenou meteorologové?

Silvestr z 31. prosince 1978 na 1. ledna 1979 vešel do dějin nejen Československa, ale i meteorologie. Nejprve nastala klasická vánoční obleva, kdy se oteplilo až na 15 stupňů Celsia. Toto předjaří lidi ukolébalo, takže málokdo bral vážně varování meteorologů, že by se na Silvestra mohlo radikálně ochladit. A stalo se. 

"O silvestrovské noci 1978 začalo u nás hustě sněžit a teplota náhle poklesla až o 26 stupňů. V důsledku krutého mrazu místy zamrzla řeka Labe a lodě nedopravily do elektrárny Chvaletice uhlí. Všude nastaly problémy," líčí Vladislav Dudák.

Podobný výkyv teplot zaznamenalo například i sousední Německo, respektive zatímco na jihu bylo 10 stupňů nad nulou, na severu území naměřili o třicet méně.

 

Právě se děje

Další zprávy