Pryč s ohranými fotkami. Nekopírujte, sdílejte něco nového, radí turistům Nový Zéland

Novozélandská agentura pro cestovní ruch už je unavená z ohraných fotek, které turisté zveřejňují na Instagramu. Cestovatelé podle ní jen napodobují jeden druhého, a tak na sociální síti končí stále stejná panoramata. Ve vtipném spotu proto návštěvníky Nového Zélandu nabádá, aby sdíleli něco nového.
Kampaň novozélandského turistického sdružení Udělejte něco nového | Video: Youtube /100% čistý Nový Zéland

V hlavní roli dvouminutového videa se objevuje komik Tom Sainsbury. Ten coby člen fiktivní bezpečnostní jednotky pro sociální pozorování Social Observation Squad (SOS) odvádí turisty z nejpopulárnějších míst a nabádá je, aby přestali cestovat pod vlivem jiných lidí. O spotu informoval zpravodajský web CNN.

"Zrovna mě přivolali k situaci, která se v poslední době děje čím dál častěji. Lidé vidí nějaké fotky na sociálních sítích a pak vyráží na dlouhé výlety jenom proto, aby ty fotky okopírovali. Každý z nás takové snímky zná. Záběr na člověka v kádi s horkou vodou, chlapík meditující na skalním výběžku, nohy na pláži," vyjmenovává Sainsbury nejčastější fotografická klišé.

Satirické video je součástí kampaně Do Something New (Zkus něco nového), prostřednictvím které se novozélandská agentura pro cestovní ruch snaží návštěvníky země informovat i o méně známých lokacích a aktivitách. Spot ovšem přichází v ne úplně příhodné době, protože většina zahraničních cestovatelů nyní na Nový Zéland nemůže.

Místní premiérka Jacinda Ardernová v posledním lednovém týdnu uvedla, že hranice země zůstanou kvůli pandemii koronaviru pravděpodobně po většinu roku zavřené. Zároveň ale hodlá uzavřít dohodu o volném cestování mezi Novým Zélandem, Austrálií a dalšími tichomořskými státy.

"Vzhledem k přetrvávajícím zdravotním rizikům a nejisté situaci s očkovací vakcínou zůstanou hranice zatím zavřené," informovala Ardernová. Aby se cestování obnovilo dříve, musela by podle ní být populace dostatečně proočkovaná.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy