Squateři obsadili ruiny nejstaršího amerického města. Archeoložce vyhrožují smrtí

Magazín Magazín
6. 1. 2021 11:28
Squateři obsadili pozůstatky jihoamerického Caralu, který je vůbec nejstarším městem na kontinentě. Peruánské archeoložce Ruth Shadyové, která pět tisíc let starou civilizaci objevila, vyhrožují smrtí. Jsou totiž přesvědčení, že na území mají nárok a tvrdí, že jim ho v 70. letech přidělila peruánská vláda.
Archeologický komplex Caral, nejstarší město na americkém kontinentě.
Archeologický komplex Caral, nejstarší město na americkém kontinentě. | Foto: Shutterstock

Squateři prostřednictvím telefonátů a textových zpráv vyhrožují nejen slavné 73leté výzkumnici, ale i dalším členům týmu, který se na objevu památky, jež je od roku 2009 zapsaná na seznamu UNESCO, podílel. "Volali dokonce našemu právníkovi a řekli mu, že jestli mě dál bude hájit, zabijí jeho i mě a pohřbí nás pět metrů pod zem," uvedla Shadyová.

Jako varování squateři otrávili jejího psa. Archeoložka přitom čelila už i horším útokům. Když se výtržníci snažili archeologický komplex o rozloze 626 hektarů obsadit v roce 2003, střelili Shadyovou do hrudníku. Během pandemie se squateři pokusili území Caralu obsadit už devětkrát. Informoval o tom britský list The Guardian.

Shadyová proto opakovaně nabádá místní úřady, aby zakročily. "Zdá se mi, že Peru nevyvíjí dostatečnou snahu chránit a bránit takto významnou památku. Dělá mi to velké starosti," řekla archeoložka deníku. Loni v červenci squateři s pomocí bagru poničili starobylé zdi, keramiku i hrobky s mumiemi, než na místo konečně dorazila policie, aby je zastavila.

Po archeoložčině naléhání se nyní policejní hlídky ve dne i v noci střídají a hlídají komplex před dalším vandalstvím. Squateři, z nichž všichni údajně patří do jedné široké rodinné větve, jsou ovšem přesvědčení, že Caral patří právě jim. Zdůrazňují, že jim peruánský stát území přidělil v 70. letech během kontroverzní zemědělské reformy zavedené tehdejším levicovým vojenským režimem.

Shadyová jejich nároky odmítá. "Nemají žádné vlastnické právo. Území je majetkem peruánského státu," upozornila archeoložka. Pokus o nucené vystěhování jednoho ze squaterů loni v prosinci podle jejích slov selhal, protože k němu místní úřady nevydaly rozkaz, i když měly podporu policejních jednotek.

Letecký snímek Caralu, nejstaršího města na americkém kontinentě.
Letecký snímek Caralu, nejstaršího města na americkém kontinentě. | Foto: Shutterstock

Shadyová se byla v oblasti Caralu poprvé podívat už v roce 1978. První stopy starověkého města tam však našla až roku 1994 a následně se ve vyprahlé pouštní terase 200 kilometrů od Limy spolu se svými kolegy pustila do vykopávání.

Nakonec nalezla výjimečně zachovalé pozůstatky nejstaršího městského osídlení na americkém kontinentě. Ty se podle analýz přírodního materiálu z místa datují do roku 2627 před naším letopočtem. Mezi nalezenými předměty byly rovněž hudební nástroje ze zvířecích kostí nebo textilie svědčící o tom, že obyvatelé Caralu používali pestrobarevnou bavlnu. V prozkoumávání údolí Valle de Supe Shadyová pokračuje i v současnosti.

"Podle nálezů šlo o velmi mírumilovnou civilizaci, neobjevili jsme totiž žádné pozůstatky hradeb, kterými by obyvatelé své osady chránili. Nesmíme dovolit, aby byly archeologické památky napadány a ničeny. Jsou totiž nepsanými záznamy lidské historie, a pokud je výzkumníci nezachrání, bude to, jako bychom spálili knihu a nikdo si ji už nikdy nepřečetl," dodala Shadyová.

Mohlo by vás zajímat: Hřeb z Kristova kříže? Neuvěřitelný symbol naděje, pravost budeme ověřovat, říká Šindelář

K objevu mě přivedla náhoda a zvědavost, je to úžasný objev, zároveň tím ale stojíme na začátku nového příběhu, říká geoinformatik Jiří Šindelář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 26 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 43 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy