Jihokorejci objevili kouzlo bobování. Vykoupili sáňky a boby, jezdí i na podložkách

Reuters Magazín Reuters, Magazín
9. 1. 2021 18:29
Sáňkování v okolí svých domovů propadli nejen Češi, ale také Jihokorejci. Protože jsou v asijském státě lyžařské areály kvůli nebezpečí šíření koronaviru zavřené, skupují ve velkém boby a sáňky. Mnohé obchody však hlásí vyprodáno a zájemci o zimní radovánky tak využívají na sjíždění kopců, co se dá.
Sáňkování Jižní Korea
Sáňkování Jižní Korea | Foto: Reuters

Největší řetězec jihokorejských supermarketů E-Mart například hlásí prodej více než 2200 bobů za necelý týden, což je třikrát více než prodej tohoto zboží za celý uplynulý rok.

Mnozí prodejci navíc hlásí, že plastové boby jsou u nich vyprodány, jako například řetězec Lotte Mart, píše agentura Reuters. Zástupci Lotte Mart také potvrdili, že zájem o sáňky a boby v prvních šesti dnech nového roku zdaleka předčil prodeje za minulý rok. 

Někteří Jihokorejci si tak pro sjíždění kopců přinesli například piknikové podložky. "Včera jsme se snažili koupit boby, ale žádné jsme nemohli najít, tak jsme si místo nich přinesli podložky. Je super, že si naše děti můžou užívat bobování a že máme místo nedaleko domu, kam můžeme zajít," komentoval radovánky v Olympijském parku v Soulu Joe Choong-hyun, otec dvou kluků. 

Mnozí jihokorejští prodejci hlásí, že boby jsou u nich vyprodány.
Mnozí jihokorejští prodejci hlásí, že boby jsou u nich vyprodány. | Foto: Reuters

V Soulu na začátku týdne hustě sněžilo a teploty v pátek spadly pod minus 18 stupňů Celsia, což je zatím nejchladnější teplota naměřená za posledních 35 let. 

"Jsem rád, že sníh ještě neroztál, takže můžu udělat víc sněhuláků a podniknout sněhové bitvy," uvedl 11letý Kim Ha-jin. 

Sociální sítě také obletěla fotka jednoho obyvatele Soulu, který jezdil na snowboardu po zasněžené cestě uprostřed metropole. Někdo zase nahrál na YouTube video, jak jezdí po jihokorejském městě na lyžích. 

Mohlo by vás zajímat: Sáňkaři vzali na začátku roku kopce útokem:

Turisté a sáňkaři. Ještě ve čtyři odpoledne byly sjezdovky v Říčkách plné lidí | Video: Holidayinfo.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy