Pohřešovaná orlice žije, Anča hnízdí na Slovensku

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 4. 2012 12:30
Samice je v páru s dospělým, velmi tmavě vybarveným samcem

Bartošovice - Po roce a půl, kdy ji považovali za ztracenou, mohou ochránci ze stanice v Bartošovicích, kteří se snaží vrátit orla skalního na české nebe, slavit.

Orlici Anču, první abecední mládě vypuštěné v rámci projektu v srpnu 2006, se podařilo nalézt.

"Naposledy byla tato orlice lokalizována při své návštěvě vypouštěcí lokality na sklonku října 2010. Po tomto datu se již signál z její vysílačky nepodařilo zachytit, a to přesto, že byl využit i letecký monitoring," uvedl autor projektu Petr Orel.

Nyní se však ornitologům ze Slovenska podařilo nafotit orla skalního s vysílačkou. A ukázalo se, že jde o Anču.

Do té doby se ochránci báli, že podobně jako orel Urban v Polsku, skončil Ančin život rukou pytláka.

"Anča byla jako první z vypuštěných orlů již konfrontována s negativním přístupem části lidské populace zaměřeným k predátorům obecně (nazýváme je střelci-lidolovci nebo traviči). V listopadu 2006 byla nalezena postřelená na území okresu Kroměříž. Byla převezena zpět do záchranné stanice v Bartošovicích, kde podstoupila léčbu a po následné několika měsíční rehabilitaci byla v květnu 2007 opět vypuštěna do volné přírody," připomíná Petr Orel.

Policie tehdy po pachateli pátrala, nepodařilo se jej ovšem nalézt.

"Nicméně jde o smutný příběh se šťastným koncem. Samice Anča je v páru s dospělým, velmi tmavě vybarveným samcem, obsadili teritorium v okrajové části výskytu orlů skalních na Slovensku," říká Petr Orel.

Páru zřejmě v minulém týdnu při silném větru spadla část hnízda a v současné době staví nové. Je proto nejisté, zda budou v letošní sezóně úspěšně hnízdit.

"Podle zpráv, které máme k dispozici, je Anča na této lokalitě pravděpodobně druhým rokem. I když má orlice domovské teritorium na Slovensku, je to důkaz úspěchu metody vypouštění a současně potvrzuje předpoklady realizátorů projektu, že vypuštění orli budou spíše obsazovat okrajová teritoria stávajícího výskytu orlů skalních na Slovensku. Tedy tam, kde najdou volného partnera. Dosavadní výsledky nadto svědčí o tom, že se samice vážou na samce, který již drží hnízdní teritorium," uvedl Petr Orel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy